Τρομερή ανατροπή της Σερβίας από το -24 και πρόκριση κόντρα στην Αυστραλία (vid)

Μάχη μέχρι τελικής πτώσεως έγινε στον δεύτερο χρονικά προημιτελικό του μπασκετικού τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων 2024, που κρίθηκε στην παράταση. Η Αυστραλία κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο μέρος, παίρνοντας προβάδισμα 24 πόντων (22-46, 13’30”), όμως η Σερβία έδειξε ότι είναι φτιαγμένη να αντέχει στην πίεση και επέστρεψε σε θέση διεκδίκισης του ματς.

Ο αειθαλής Πάτι Μιλς δεν ήταν όμως έτοιμος να χάσει και με δικό του καλάθι μπροστά στον Νίκολα Γιόκιτς έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (82-82, κ.α). Εκεί ανέλαβαν δράση ο Νίκολα Γιόκιτς και ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, για να υπογράψουν το τελικό 95-90. Στα ημιτελικά, η Σερβία θα βρει απέναντί της τον νικητή του ζευγαρίου ΗΠΑ – Βραζιλία (6/8, 22:30).

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς άρχισε να κλείνει την ψαλίδα προς την ανάπαυλα (42-54, 20′), ενώ ανεβάζοντας στα ύψη την αμυντική της απόδοση στην τρίτη περίοδο, ανέτρεψε το σε βάρος της σκηνικό (67-65, 30′) και έπειτα κατάφερε να κερδίσει στην παράταση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-31, 42-54, 67-65, 82-82 (κ.α), 95-90 (παρ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Σερβίας: 27/49 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 12/16 βολές, 41 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 16 επιθετικά), 24 ασίστ, 18 φάουλ, 18 λάθη, 12 κλεψίματα, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αυστραλίας: 28/52 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 7/9 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 21 φάουλ, 20 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ