Υπέταξε την Αρμάνι με επιθετική… πολυφωνία η Μονακό

Με επιθετικό πλουραλισμό και πατώντας το… γκάζι στην τέταρτη περίοδο, η Μονακό νίκησε 101-88 την Αρμάνι Μιλάνο και ανέβηκε στο 13-8, που τη διατηρεί γερά εντός της πρώτης οκτάδας.
Πρώτος σκόρερ των Μονεγάσκων ήταν ο Έλι Οκόμπο με 19 πόντους, με τον Μάικ Τζέιμς να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 18π. και 10 ασίστ. Ντεμπούτο και για τον νεοαποκτηθέντα Τσίμα Μονέκε, ο οποίος αγωνίστηκε για 7:18’’ έχοντας 3 πόντους.

Από τους Ιταλούς, που… κατρακύλησαν στο 6-15, ξεχώρισε ο Τιμοτέ Λουβαβού-Καμπαρό με 19 πόντους.
Πιο ορεξάτη μπήκε η Μονακό, καθώς προηγήθηκε 12-3 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, η Αρμάνι ανέβασε… στροφές και με πρωταγωνιστή τον Λουβαβού-Καμπαρό ισοφάρισε (19-19), στο 7’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι πάτησαν το… γκάζι και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 10-3 (29-22).
Στον ίδιο γρήγορο ρυθμό συνεχίστηκε το ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Μονεγάσκους να πηγαίνουν ξανά στο +9 (39-30). Οι άμυνες και των δύο είχαν πάει… περίπατο μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την εικόνα να μην αλλάζει και τη Μονακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +7 (57-50).
Ο Μοτιεγιούνας έστειλε τους γηπεδούχους στο +10 (63-53) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η Αρμάνι απάντησε ξανά και έφερε το ματς ίσα (70-70), στο 27’. Όμως, η Μονακό «γκάζωσε» και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +6 (80-74).
Με την ίδια… ταχύτητα μπήκε η ομάδα του Ομπράντοβιτς και στην τέταρτη περίοδο, στέλνοντας τη διαφορά στο +14 (92-78), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Αρμάνι έδειξε να μένει από… δυνάμεις και έτσι η Μονακό πήρε τη νίκη με το τελικό 101-88.
Τα δεκάλεπτα: 29-22, 57-50, 80-74, 101-88