Φενερμπαχτσέ – Μπαρτσελόνα 81-73: «Αγριεμένη» για πλεονέκτημα έδρας

Έδειξε χαρακτήρα η ομάδα του Ιτούδη, του Ντόρσεϊ, του Καλάθη και του Κώστα Αντετοκούνμπο. Η Φενερμπαχτσέ κατάφερε να επικρατήσει της Μπαρτσελόνα με 81-73, να ανέβει στο 17-10 και να πιάσει τη Μονακό στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Ο Γκούντουριτς για τους νικητές είχε 15 πόντους, ενώ ο Μότλεϊ σταμάτησε στους 16 πόντους. Στον αντίποδα ο Μίροτιτς είχε 19 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Σατοράνσκι πρόσθεσε 14 πόντους με 4 ασίστ.

Το ματς
H Mπαρτσελόνα μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και με τον Κάλινιτς έκανε το 10-26 στο 8′. Η Φενέρ δυσκολεύτηκε πολύ στην πρώτη περίοδο και το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει σε 18-30 με τον Γουίλμπεκιν.

Η Φενερμπαχτσέ πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και μάζεψε γρήγορα τη διαφορά, αφού ο Χέις-Ντέιβις έκανε το 34-36 στο 8′. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ μείωσε σ3 37-38, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Στα πρώτα 20 λεπτά η ομάδα του Γιασικεβίτσιους είχε 6/10 τρίποντα, ενώ από την άλλη το σύνολο του Ιτούδη είχε 5/12.

Με τον Μπούκερ να κάνει το 57-55, οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 28′. Ο Γκούντουριτς σκόραρε για το 61-56 στο τέλος της περιόδου. O Mότλεϊ έκανε το 67-65 στα μέσα της 4ης περίοδου. Ο Μπούκερ κάρφωσε για το 74-68 στο 37′. Ο Λαπροβίτολα με τρίποντο, μείωσε με 75-71, όμως ο Μότλεϊ κάρφωσε για το 77-71, ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε και το 79-71 στο 39 για να κλειδώσει το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 37-40, 61-56, 81-73