«Φιλική» ήττα στη Λάρισα για τον ΑΡΗ

Ο ΑΡΗΣ γνώρισε «φιλική» ήττα στη Λάρισα από την τοπική ομάδα με 80-74, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για την επανέναρξη των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεών του.

Οι «κιτρινόμαυροι» αγωνίστηκαν χωρίς τους Χάνλαν, Σιδηροηλία και Σχίζα. Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο τρίλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 67-68 σε 78-70.

Με τέσσερα τρίποντα των Γουίλιαμς, Κάουαν και Κέλι, ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 9-12 στο 4’. Οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν το προβάδισμα (11-16 και 15-21) βρίσκοντας σκορ από αρκετούς παίκτες. Το δεκάλεπτο έληξε στο 17-24, με οκτώ παίκτες του ΑΡΗ να έχουν σκοράρει ήδη (Κάουαν 6).

Η παραγωγικότητα έπεσε στο δεύτερο μέρος, αλλά ο ΑΡΗΣ με τον Κέλι να σκοράρει έξι συνεχόμενους πόντους, κράτησε το προβάδισμα (22-30 στο 15’). Η Λάρισα αντέδρασε και με τους Κρουμπάλι, Χάτσον ισοφάρισε σε 33-33. Ο ΑΡΗΣ απάντησε με ένα σερί 0-5 των Κάουαν, Κέλι (33-38), πριν το 36-38 του ημιχρόνου (Κάουαν, Κέλι από 11 πόντους).

Με τέσσερις σερί πόντους του Κλόμπουτσαρ, ο ΑΡΗΣ κράτησε το προβάδισμα (41-44). Οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γκριν πέρασαν 47-46 στα μισά της τρίτης περιόδου. Καμάρας και Κάουαν σκόραραν έξω από τα 6.75 για το νέο προσπέρασμα του ΑΡΗ (49-52). Η τρίτη περίοδος έληξε στο 55-55.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με πέντε σερί πόντους από Λόκετ και Γουίλιαμς (55-60). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο (61-60). Με τρίποντο και φάουλ του Πουλιανίτη γράφτηκε το 63-66 στο 34’. Η Λάρισα με τον Ζάρα να σκοράρει από το τρίποντο πέρασε με 72-68 και με 78-70. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 78-74 αλλά Γουίλιαμς και Κάουαν αστόχησαν σε τρίποντα που θα οδηγούσαν στην ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 36-38, 55-55, 80-74.

ΛΑΡΙΣΑ: Χάτσον 11 (2), Κρουμπάλι 16, Τσαϊρέλης 13, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Γκριν 14 (2), Ζάρας 16 (4), Καράμπελας 8 (2), Παπαντωνίου 2.

ΑΡΗΣ: Τζούστον 6, Κάουαν 14 (3), Καμάρας 6 (2), Πουλιανίτης 6 (1), Λόκετ 9, Νετζήπογλου, Γουίλιαμς 8 (2), Κλόμπουτσαρ 8, Κέλι 15 (1), Κώττας 2.