Φιλική νίκη (69-67) για τον ΑΡΗ των πολλών ελλείψεων – Ξεχώρισε ο Νόλεϊ, έπαιξε ο Τολιόπουλος

Το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας έδωσε το απόγευμα της Τετάρτης ο ΑΡΗΣ, κερδίζοντας το Northwestern University με σκορ 69-67,  με τον Νόλεϊ να ξεχωρίζει στο παιχνίδι, έχοντας 21 πόντους. Ηταν ένα ματς στο οποίο πήρε χρόνο συμμετοχής ο Βασίλης Τολιόπουλος (σ.σ. πρώτο του φιλικό σήμερα) ο οποίος στο ξεκίνημα της προετοιμασίας είχε άδεια λόγω της συμμετοχής του στο Ολυμπιακό Τουρνουά, με την Εθνική Ελλάδας.

Ο Καστρίτης προχώρησε σε διάφορες δοκιμές στο σημερινό φιλικό, στο οποίο υπήρχαν αρκετές απουσίες καθώς θυμίζουμε ότι εκτός του Λαζέφσκι που συνεχίζει την αποθεραπεία του από την επέμβαση στην οποία υποβλήθηκε στους κοιλιακούς προσαγωγούς, του Γούντμπερι που έφτασε στη Θεσσαλονίκη την Τρίτη και του Μπανκς που ανακοινώθηκε το απόγευμα, ο Χοτζ προφυλάσσεται λόγω ενοχλήσεων στον προσαγωγό, ο Γκιουζέλης ταλαιπωρείται από διάστρεμμα ενώ ο Χατζηδάκης έχει σπάσει την μύτη του.

Η ΚΑΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ:

Παρά τις πολλές ελλείψεις με τις οποίες αγωνίστηκε, ο ΑΡΗΣ Midea κέρδισε το Northwestern University με 69-67, σε φιλικό αγώνα που έγινε στο κλειστό του Ζωγράφου, στην Αθήνα.

Οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν χωρίς τους Laszewski, D’ Moi, Χατζηδάκη, Γκιουζέλη, τον άρτι αφιχθέντα Woodbury και τον νεοαποκτθέντα Banks. Παρόλα αυτά, με όπλο την άμυνα, πήραν τη νίκη γοήτρου στο τέλος, παρότι βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά 8 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη ήταν ο Landers Nolley με 21 πόντους.

Ο ΑΡΗΣ Midea ξεκινησε τον αγώνα με τους DeJulius, Πουρλίδα, Nolley, Μαντζούκα, Roberts. Με τρίποντα του Μαντζούκα και του Πουρλίδα προηγήθηκε 6-0. Οι Αμερικανοί με σερί 0-11 έκαναν το 6-11. Οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν 11-11 και πέρασαν 16-15, πριν το 16-19 της πρώτης περιόδου.

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Nolley ο ΑΡΗΣ Midea μείωσε σε 21-22, πριν το κολέγιο κάνει το 21-31. Με καλή άμυνα αι πόντους των Τολιόπουλου, Roberts, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μείωσαν σε 28-31. Με δύο τρίποντα του Nolley ο οποίος έφτασε τους 15 πόντους, ο ΑΡΗΣ Midea μείωσε σε 38-40 στο ημίχρονο.

Οι «κιτρινόμαυροι» μετέτρεψαν το 41-49 σε 49-49 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 54-55.

Με πέντε πόντους των DeJulius, Πουρλίδα, ο ΑΡΗΣ Midea πέρασε με 59-55. Με τρίποντο του Τολιόπουλου και καλάθι του Nolley, έγινε το 64-62. Ο Αμερικανός με τον 21ο πόντο του έγραψε το 67-66 και ο DeJulius το 69-66. Με το σκορ στο 69-67, στα 1.5’’ πριν το τέλος, ο Μαντζούκας κέρδισε την κατοχή και ο ΑΡΗΣ Midea κράτησε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 38-40, 54-55, 69-67.

ΑΡΗΣ: Nolley 21 (3), Τολιόπουλος 9 (2), DeJulius 10 (1), Μποχωρίδης 4, Clay 2, Roberts 8, Μαντζούκας 7 (1), Καζαμίας 2, Πουρλίδας 6 (2).

NORTHWESTERN UNIVERSITY: Leach 9 (1), Martinelli 13 (1), Barkley 3, Fitzmorris, Clayton 2, Mullins 6, Windham 5 (1), Hunger 12, Smith 1, Ciaravino 16 (3).