Όγδοη σερί νίκη για Σέλτικς, εύκολα τους Χοκς

Οι Σέλτικς επιβεβαίωσαν για ακόμα μία φορά πως βρίσκονται σε εξαιρετικό «φεγγάρι» το τελευταίο διάστημα, καθώς το βράδυ της Κυριακής (13/02) επικράτησαν 105-95 των Ατλάντα Χοκς στο «ΤD Garden», φτάνοντας έτσι τις 8 διαδοχικές νίκες!

Μάλιστα, η νίκη ήρθε με ανατροπή, καθώς τα «γεράκια» έκλεισαν στο +10 το πρώτο ημίχρονο (45-55) και ενώ στη πρώτη περίοδο είχαν φτάσει και στο +15. Κάπως έτσι, η ομάδα της Βοστώνης βελτίωσε το ρεκόρ της στο 33-25, παραμένοντας στην 6η θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Κορυφαίος για τους «κέλτες» ήταν για ακόμα μία φορά ο Τζέισον Τέιτουμ με 38 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ σημαντικές λύσεις πρόσφεραν οι Μπάουν (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Γουίλιαμς (10 πόντοι, 14 ριμπάουντ).

Για τους Χοκς, που έπεσαν 26-30, γνωρίζοντας την τέταρτη ήττα στα πέντε τελευταία ματς, ξεχώρισαν οι Γιανγκ (30 πόντοι, 10 ασίστ) και Μπογκντάνοβιτς (26 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Τα δωδεκάλεπτα: 17-28, 45-55, 87-78, 105-95.