Ολοκλήρωσε με νίκη

Ο ΑΡΗΣ παρουσίασε καλύτερη αγωνιστική εικόνα στο τελευταίο του φιλικό στο τουρνουά της Προύσας και κέρδισε με σκορ 87-82 την Γεσιλγκιρεσούν.

Στο τελευταίο του παιχνίδι στο τουρνουά της Προύσας, ο ΑΡΗΣ έδειξε καλά στοιχεία, κυρίως, επιθετικά και κατάφερε να ολοκληρώσει με νίκη.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και πήρε τον έλεγχο από νωρίς. Ακουμπώντας την μπάλα κοντά στο καλάθι, βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με +6 (4-10 και 8-14). Οι Τούρκοι αντέδρασαν σ’ εκείνο το σημείο και έσφιξαν την άμυνά τους, όμως οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη πήγαιναν στις επαφές και κέρδιζαν τα φάουλ που τους οδηγούσαν στην γραμμή των βολών, διατηρώντας έτσι το προβάδισμα.

Στα τρία λεπτά που απέμεναν για το τέλος, η Γεσιλγκιρεσούν με διαδοχικές εύστοχες επιθέσεις, κατάφερε να μαζέψει την διαφορά και σε δεύτερο χρόνο να ισοφαρίσει (22-22) με την λήξη της περιόδου.

Στο Β΄ δεκάλεπτο, οι κίτρινοι πήραν εκ νέου τα ηνία του ματς. Έχοντας υπομονή και σωστή κυκλοφορία στο επιθετικό τους παιχνίδι, δημιούργησαν τα ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, βρήκαν εύκολους πόντους κοντά στο καλάθι και πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με +6 (25-31, 5:44). Παρ’ όλα αυτά , οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη δεν μπορούσαν να χτίσουν διαφορά ασφαλείας, καθώς οι αντίπαλοί τους έβρισκαν τρόπο να σκοράρουν και να διατηρούνται σ’ επαφή με το σκορ.

Στα εναπομείναντα τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο, ο ΑΡΗΣ απορυθμίστηκε επιθετικά, υποπίπτοντας σε λάθη. Στην άμυνα, οι κίτρινοι χρεώθηκαν με φάουλ και σε ορισμένες περιπτώσεις έχασαν τις προσωπικές μονομαχίες, με αποτέλεσμα η Γεσιλγκιρεσούν να προσπεράσει στο σκορ και να πάει με προβάδισμα 4 πόντων στ’ αποδυτήρια (41-37).

Στο ξεκίνημα τις επανάληψης, οι Τούρκοι μ’ ένα μικρό σερί ξέφυγαν με +7 (45-38). Ο ΑΡΗΣ απάντησε γρήγορα και μείωσε την διαφορά και θα μπορούσε να είχε προσπεράσει στο σκορ αν ήταν πιο προσεκτικός στα τελειώματα των φάσεων (χάθηκαν δύο σουτ κάτω από το καλάθι και ένα λέι-απ σε αιφνιδιασμό). Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη όσο περνούσε ο χρόνος ανέβαζαν την απόδοσή τους στην άμυνα ενώ στην επίθεση οι Βον και Αθηναίου έδωσαν λύσεις, ρίχνοντας την διαφορά στον πόντο (54-53) 4 λεπτά πριν την λήξη της 3ης περιόδου, πριν ο Μόραντ με καλάθι μετά την επαναφορά, βάλει εκ νέου μπροστά την ομάδα του.

Στα διαθέσιμα λεπτά παίχτηκε καλό μπάσκετ, με τις δύο ομάδες να ευστοχούν σε διαδοχικές επιθέσεις και να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ. Ο Βασιλόπουλους με δίποντο έβαλε μπροστά τον ΑΡΗ με +2 (58-60) για ν’ ακολουθήσουν τα καλάθια από Μπόιντον, Μόραντ και Τσάντεκιν και να διαμορφώσουν το 63-62 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΑΡΗΣ συνέχισε να παίζει με ηρεμία και συγκέντρωση στην επίθεση, οι Βον και Αθηναίου εξακολουθούσαν να βάζουν καλάθια από μέση και μακρινή απόσταση ενώ στην εξίσωση του σκορ μπήκε και ο Ντεμέτρις Μόραντ με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +6 για τους κίτρινους.

Στον χρόνο που απέμενε, τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ από πλευράς ΑΡΗ πήγαν ν’ ανατρέψουν την κατάσταση και να ξαναβάλουν τους Τούρκους στο ματς, όμως η αποτελεσματικότητα στην επίθεση κράτησε την διαφορά σε ασφαλή απόστασή (έφτασε και στο +10 77-87, δύο λεπτά πριν το τέλος) και χάρισε στον ΑΡΗ στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 41-37, 63-62, 82-87

Γεσιλγκιρεσούν (Μιχαίλο Ουβάλιν): Μπόιντον 25(3), Τασκιράν 8(2), Μπεσόκ 8(1), Νικόλοφ 2, Γκάγκιτς 7, Τσάντεκιν 10, Μαρίνκοβιτς15, Γιλμάζ 4, Τζέιμς 2

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Βον 18(1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 7, Πουλιανίτης 4, Δίπλαρος, Χρηστίδης 3, Μούρτος 11, Αθηναίου 15(4), Μόραντ 11, Βασιλόπουλος 11, Γουίβερ 5