Θρίλερ και νίκη για τον Κολοσσό

Αστόχησε σε ελεύθερο σουτ… νίκης ο Μέντλοκ

Η πρεμιέρα της φετινής Stoiximan.gr Basket League έκρυβε ένα σπουδαίο ντέρμπι στην Ρόδο. Ο Κολοσσός και το Ρέθυμνο πρωταγωνίστησαν σε μία αναμέτρηση γεμάτη πάθος και δυνατές στιγμές, με την ομάδα της Ρόδου να φτάνει τελικά στη νίκη (64-63) και να ξεκινά ιδανικά την φετινή Stoiximan.gr Basket League. Βέβαια, για να συμβεί αυτό… χρειάστηκε το άστοχο ελεύθερο σουτ του Κάρλος Μέντλοκ, ο οποίος έχασε την ευκαιρία να δώσει το διπλό στην ομάδα του Νίκου Βετούλα.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και στα πρώτα τρία λεπτά της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 9-2. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και μείωσαν στους 4 (8-12, 5′ και 10-14, 6′), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν ισχνό προβάδισμα (19-20).

Το σύνολο του Νίκου Βετούλα ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο με σερί 6-0 και βρέθηκε στο +7 (26-19), με τον Κολοσσό να μειώνει άμεσα στους τέσσερις (25-29, 15′). Η εικόνα δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά, με το Ρέθυμνο να ξεφεύγει με 9 (25-34) στο 17′ και την ομάδα της Ρόδου να πραγματοποιεί ακόμα μία… αντεπίθεση, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με ένα μικρό επιμέρους σκορ 7-1, το -9 έγινε -3 για τον Κολοσσό (32-35), κάτι που… ισχυροποίησε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, ενόψει και του δεύτερου ημιχρόνου.

Με τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, αυτό έγινε αμέσως εμφανές. Ο Κολοσσός έφερε το ματς στα ίσια (40-40, 22′) και λίγο αργότερα πήρε το προβάδισμα (44-42, 23΄), δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Η ομάδα της Ρόδου βρήκε ρυθμό στην επίθεση και μετά το 55-47 του 28ου λεπτού έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 6 πόντους (55-49).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με ένα γρήγορο σερί 8-2 του Ρεθύμνου, το οποίο και έφερε την κρητική ομάδα στο -1 από τον Κολοσσό (58-57, 33′). Μετά από αρκετά λεπτά χωρίς σκορ, η ομάδα του Νίκου Βετούλα πέρασε μπροστά στο σκορ (58-60, 35′) χάρη σε τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου. Το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (62-62, 38΄) και τα τελευταία λεπτά ήταν ένα πραγματικό… θρίλερ. Ο Χάρις έκανε το 64-62 στα 40″ πριν το τέλος, με τον Μούντι να μειώνει σε 64-63 με 1/2 βολές. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Κολοσσός έχασε την ευκαιρία να… τελειώσει το ματς και ο Μέντλοκ, ο οποίος έμεινε ελεύθερος στη λήξη της αναμέτρησης, δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στο Ρέθυμνο, καθώς αστόχησε από την γραμμή των 6,75 μέτρων.

Έτσι, ο Κολοσσός έφτασε με… άγχος στη νίκη και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στη φετινή Stoiximan.gr Basket League.

Δεκάλεπτα: 19-20, 32-35, 55-49, 64-63