Ξέχασε… να βγει στο δεύτερο ημίχρονο

Μία εφιαλτική νύχτα πέρασε ο ΑΡΗΣ στην Τσεχία, μιας και γνώρισε τον διασυρμό από την Νίμπουρκ με 99-70. Οι "κίτρινοι" δεν βγήκαν ποτέ στο δεύτερο μέρος (53-29 υπέρ των Τσέχων), έπαιξαν άναρχα στην επίθεση, χωρίς διάθεση στην άμυνα και έχασαν φυσιολογικά, με τον κόσμο του ΑΡΗ να είναι ο νικητής.

Ο ΑΡΗΣ θέλησε από το πρώτο λεπτό να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και το κατάφερε, προηγούμενος με 7-9 στο τέταρτο λεπτό. Η Νίμπουρκ όμως χάρη στον Λόρενς έκανε την αντεπίθεση της και ένα σερί 11-2 για να πάρει διαφορά επτά πόντων (18-11) στο έβδομο λεπτό, θέλοντας να δώσει γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, ένα στοιχείο που την βολεύει. Οι «κίτρινοι» δεν μπόρεσαν να αλλάξουν… ταχύτητα και ακολούθησαν ουσιαστικά τους Τσέχους, οι οποίοι προηγήθηκαν ακόμα και με 12 πόντους (27-15), πριν το 27-18 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Γιαννάκη αντέδρασαν στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, παίζοντας ουσιαστικά στο… στυλ της Νίμπουρκ. Γρήγορο μπάσκετ, πίεση στην άμυνα και αυτό βοήθησε τον ΑΡΗ να μειώσει σε 27-24 μέσα σε σχεδόν 90 δευτερόλεπτα. Η Νίμπουρκ χάρη στα τρίποντα ξέφυγε πάλι με οχτώ πόντους (37-29), με τους «κίτρινους» να έχουν καλές συνεργασίες στην επίθεση ώστε να καταφέρουν να μειώσουν σε 41-39, πριν το 46-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 46-43, αλλά τελικά αυτό ήταν πρόσκαιρο. Η Νίμπουρκ κυριάρχησε στο παρκέ, κυρίως λόγω των λαθών των παικτών του Παναγιώτη Γιαννάκη και της τραγικής αμυντικής συμπεριφοράς τους. Η διαφορά άρχισε να αυξάνεται και πάλι, φτάνοντας στους δέκα (53-43) μετά από ένα σερί 7-0 της Νίμπουρκ. Οι φωνές του Γιαννάκη δεν άλλαξαν κάτι, η άμυνα ήταν τραγική ενώ τα λάθη απανωτά. Η Νίμπουρκ έκανε ότι έπρεπε κόντρα στον κακό ΑΡΗ και προηγήθηκε με 71-51, 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και πριν ο Βον κάνει το 71-54 στην εκπνοή.

Το τέταρτο δεκάλεπτο θα πρέπει γρήγορα να το σβήσουν οι παίκτες του ΑΡΗ, καθώς ήταν με μία λέξη… ΤΡΑΓΙΚΟ. Καμία διάθεση στην άμυνα, όπου οι γηπεδούχοι σκόραραν όπως ήθελαν, απόλυτη αναρχία στην επίθεση με τον κάθε παίκτη να κάνει ότι θέλει. Γενικά μία εικόνα κατάρρευσης που οδήγησε στο τελικό 99-70, με τους 29 πόντους να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα. Τα δεκάλεπτα: 27-18, 46-41, 71-54, 99-70.

Νίμπουρκ:  Ρέι 18, Μπέντα 7, Πούμπρλα 5 (1), Λόρενς 14 (1), Ντιγκς 10 (5), Πετέρκα 5 (1), Μπόχατσικ 7 (1), Μπάρατς, Κριζ 11, Βούραλ, Χρούμπαν 13 (1).

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 5 (1), Βον 12 (2), Τσαιρέλης 7, Χρηστίδης, Πουλιανίτης, Μούρτος 2, Αθηναίου 7, Μοράντ, Βασιλόπουλος 9 (1), Γουίβερ 4, Μπένσον 9, Μπελ 15 (5).