Βόλτα στο Κάουνας η Ρεάλ Μαδρίτης

"Διαστημικός" Λούκα Ντόντσιτς με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ

Ο rising star του Πάμπλο Λάσο για ένα ημίχρονο τα είχε βρει “σκούρα” απέναντι στην σκληρή άμυνα των παικτών του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Όμως, “ξέσπασε” στην επανάληψη και πήρε τη Ρεάλ από το… χέρι για το 4-0 στην regular season της Euroleague. Σε καλό βράδυ βρέθηκαν και οι Γκουστάβο Αγιόν, Τζέφερι Τέιλορ, Φακούντο Καμπάτσο (12π. ο καθένας).

Από την άλλη, οι πρωταθλητές Λιθουανίας φάνηκαν κάπως… σκασμένοι μετά το “διπλό” στη Βαρκελώνη, ήταν ανταγωνιστικοί για λιγότερο από ένα ημίχρονο, ηττήθηκαν δίκαια και “υποχώρησαν” στο 2-2.

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν ακόμα ένα ματς της Euroleague με ιδανικό τρόπο και προηγήθηκαν με 2-10 στο 4′, με τον Γκουστάβο Αγιόν να έχει 6π. Ωστόσο, η φορμαρισμένη Ζαλγκίρις σταδιακά ισορρόπησε την κατάσταση και “έκλεισε” το δεκάλεπτο με σκορ 16-18.

Μάλιστα, με τον Κέβιν Πάνγκος να γίνεται διψήφιος (11π.), οι Λιθουανοί πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (26-25 στο 16′). Εκεί όμως ήρθε το “ξέσπασμα” των Μαδριλένων. Η Ρεάλ πήγε σε χρόνο dt στο +10 (28-38 στο 18′), αφού ο Αγιόν “καθάριζε” στην άμυνα και οι Φακούντο Καμπάτσο – Τζέφερι Τέιλορ ευστοχούσαν σε διαδοχικά τρίποντα. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 31-40.

Στην επανάληψη η… καυτή “Zalgirio Arena” δεν αποτέλεσε πρόβλημα για τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο, που σταδιακά ανέβαζαν τη διαφορά (38-54 στο 26′ και 50-63 στο 30′). Στην απόλυτη κυριαρχία της Ρεάλ έπαιξε σημαντικό ρόλο ο Λούκα Ντόντσιτς, που ύστερα από ένα ημίχρονο στα “ρηχά”, βγήκε μπροστά, σκόραρε με κάθε τρόπο και οδήγησε την ομάδα του σε διψήφιες διαφορές, έχοντας 16π. στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Το νερό είχε μπει για τα καλά στο αυλάκι για τους Ισπανούς και στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να επιστρέψει στην αναμέτρηση και να “ροκανίσει” τη διαφορά, η οποία έφτασε τους +20π. (53-73 στο 34′ και 56-78 στο 37′). Έτσι, η Ρεάλ έφυγε με το άνετο “διπλό” από το Κάουνας (66-87).

Τα Δεκάλεπτα: 16-18, 31-40, 50-63, 66-87