Άλωσε την Μαδρίτη η Χίμκι

Μεγάλο θρίλερ στη Μαδρίτη

Ρεάλ και Χίμκι τα έδωσαν όλα για 40 λεπτά, αλλά οι Ρώσοι κατάφεραν να φύγουν νικητές με σπουδαίο “διπλό” μένοντας ψύχραιμοι στο φινάλε. Πλέον και οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 4-1. Επέστρεψε στη δράση ο Άντονι Ράντολφ για τη Ρέαλ.

Ο Αλεξέι Σβεντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 20 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε ο Τζέιμς Άντερσον με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ. Double double για την Ρεάλ από τον Αγιόν (10π., 10ριμπ.), ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς -που ήταν άρρωστος τις προηγούμενες μέρες- τέλειωσε τον αγώνα με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Στα… κόκκινα παιζόταν το ματς στα πρώτα λεπτά. Πολύ γρήγορα το σκορ πήγε ψηλά (15-15, στο 5′) με τους Ντόντσιτς-Σβεντ σε ρόλο οδηγών. Ο Ράντολφ πάτησε παρκέ για τους Μαδριλένους, ενώ η Χίμκι έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα (23-25) και έχοντας 10/12 δίποντα. Η ομάδα του Μπαρτζώκα μπήκε “φουριόζα” στη δεύτερη περίοδο και έδειξε ικανή να ξεφύγει (28-40, στο 15′), αλλά όταν ο Ντόντσιτς επέστρεψε στο παρκέ, η κατάσταση άλλαξε. Με τον Σλοβένο να κλείνει το ημίχρονο με 12 πόντους, η Ρεάλ πλησίασε σε 39-45.

Οι γηπεδούχοι ήταν ορεξάτοι στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και πέρασαν μπροστά (48-47, στο 23′), αλλά η ρωσική αντίδραση ήταν ακαριαία με πρωταγωνιστή τον Ρόμπινσον. Η Χίμκι “έφτιαξε” διαφορά 9 πόντων (52-61, στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 59-66.

Η Ρεάλ ήταν “επτάψυχη” και επέστρεψε ξανά, περνώντας μπροστά (69-68, στο 33′) με τρίποντο του Καμπάτσο. Ο Σβεντ βγήκε μπροστά και πρωταγωνίστησε σε σερί 0-10 για το 69-78 (36′). H Ρεάλ μείωσε και πάλι σε 77-80, αλλά αστόχησε σε δύο κομβικές αποφάσεις και ακολούθησαν βολές του Γκιλ για το 77-82. Ωστόσο, ο Κάρολ πέτυχε τρίποντο για το 80-82 και ακολούθησε άστοχο σουτ του Σβεντ 29.4″ πριν το τέλος. Ο Ντόντσιτς δεν βρήκε στόχο από τα 6.75 και ο Άντερσον σκόραρε από τη γραμμή για το 80-84. Ο Καμπάτσο έκανε λάθος και όλα τέλειωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 39-45, 59-66, 80-86