Δεν άντεξε στην πίεση

Ο ΑΡΗΣ πάλεψε, έδειξε ότι έχει το… μομέντουμ να τα καταφέρει αλλά τελικά δεν άντεξε στην πίεση της Μπεσίκτας και γνώρισε την ήττα με 83-61.

Η άμυνα ήταν και πάλι το στοιχείο που οδήγησε τον ΑΡΗ να έχει τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά και το προβάδισμα. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 2-6 και με 7-11, πριν η Μπεσικτάς αντιδράσει και προηγηθεί με 12-11. Οι παίκτες του Γιαννάκη όμως και πάλι με «όπλο» την άμυνα, κατάφεραν να κάνουν ένα σερί 11-0 και να στείλουν την διαφορά στους 10 πόντους (12-22) στο ένατο λεπτό, πριν το 15-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι αλλαγές αποσυντόνισαν τον ΑΡΗ και η Μπεσίκτας έκανε ένα επιμέρους σκορ 12-4 για να προηγηθεί με 27-26. Οι «κίτρινοι» άρχισαν και πάλι να έχουν πρόβλημα στην επίθεση, αλλά και αμυντικά αντιμετώπισαν προβλήματα, με αποτέλεσμα η Μπεσίκτας να διατηρήσει το προβάδισμα και να φτάσει μάλιστα στους επτά πόντους (40-33) με την λήξη του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος και πάλι ήταν… προβληματική για τον ΑΡΗ, ο οποίος παρά τον Αθηναίου ο οποίος προσπάθησε να κρατήσει κοντά στο σκορ τους «κίτρινους», δεν είχε άλλες λύσεις. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στην Μπεσίκτας να διατηρήσει το προβάδισμα αλλά και να αυξήσει την διαφορά, η οποία έφτασε στους 13 πόντους (55-42) στο 28ο και στους 15 (57-42) στο 29ο λεπτό, πριν ο Αθηναίου μειώσει σε 57-45. Η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με 60-45, με 22 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Βον κέρδισε αντιαθλητικό, με τον Αμερικανό με δύο βολές να μειώνει σε 60-47 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι για τον ΑΡΗ, ο οποίος παρά τις προσπάθειες του δεν μπόρεσε να πλησιάσει σε σημείο για να ελπίζει για την νίκη. Η Μπεσίκτας προηγήθηκε με 73-56 και έφτασε στο +22 με την λήξη του αγώνα (83-61).

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-33, 60-47, 83-61.

Μπεσίκτας: Μπόουτραιτ 21 (4), Γκουλέρ 6 (2), Κλαρκ 6 (1), Βεισέλογλου 2, Σανλί 4, Μουτάφ, Στρόμπερι 13 (3), Σιπάχι, Λίμα Μπρίτο 8, Ντιέμπλερ 16 (4), Ουίμς 5 (1), Ερντέν 2.

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 3 (1), Βον 4, Τσαιρέλης 8, Χρηστίδης, Μούρτος 3 (1), Αθηναίου 18 (5), Βασιλόπουλος 3 (1), Πέτγουει 5 (1), Ουίβερ, Μπένσον 10, Μπελ 7 (1)