Νίκησαν τον… Μπούκερ οι Σέλτικς!

Σε μια αναμενόμενη νίκη έφτασαν οι Μπόστον Σέλτικς κόντρα στους Φίνιξ Σανς με 116-111, αλλά ο Μπούκερ φρόντισε από μόνος του να δυσκολέψει πάρα πολύ τους Κέλτες, καθώς σταμάτησε στους 38 πόντους.

Ωστόσο, δεν ήταν δυνατόν να νικήσει μόνος του μέσα στο «TD Garden»…

Οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να διατηρούν μια διαφορά ασφαλείας από το πρώτο ημίχρονο, η οποία μάλιστα όλο και αυξανόταν με αποκορύφωμα στις αρχές της δ’ περιόδου που έφτασε στο +17 (96-79) και φαινόταν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει.

Όχι όμως για τον Μπούκερ… Ο γκαρντ των «ήλιων» έπαιζε την άμυνα των Σέλτικς μόνος του και μάλιστα οι Σανς δύο λεπτά πριν από τη λήξη μείωσαν στους δύο (105-103), αλλά ο Ίρβινγκ με τρίποντο έκανε το 108-103, τελειώνοντας τη σεμνή τελετή.

Κορυφαίος για την ομάδα του Μπραντ Στίβενς ήταν και πάλι ο Κάιρι Ίρβινγκ σταματώντας στους 19 πόντους, μοιράζοντας και 5 ασίστ, έχοντας από κοντά τους Μόρις (17π.), Μπράουν (17π.) και Τέιτουμ (15π.).