"Περίπατος" για ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε σταθερά την Μακάμπι σε… απόσταση ασφαλείας και επιβλήθηκε τελικά με 101-86, μένοντας πλέον μόνη στην κορυφή της Euroleague.

Oι απουσίες των Βοροντσέβιτς-Χάντερ δεν πτόησαν την ΤΣΣΚΑ που είχε σταθερά τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 10-2 μένοντας μόνη στην κορυφή μετά και την ήττα του Ολυμπιακού. Αντίθετα, το ρεκόρ της Μακάμπι υποχώρησε στο 7-5. Πλέον και οι δύο ομάδες ετοιμάζονται να έρθουν στην Ελλάδα, αφού η Μακάμπι θα φιλοξενηθεί από τον Παναθηναϊκό Superfoods (19/12, 21:15) και η ΤΣΣΚΑ από τον Ολυμπιακό (20/12, 21:00).

Ο Νάντο Ντε Κολό ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους και 6 ασίστ, ενώ «γεμάτη» εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Σέρχι Ροντρίγκεθ (15π., 11ασ.) – Κάιλ Χάινς (14π., 6ριμπ., 5ασ.).Από πλευράς ηττημένων, ο Νόρις Κόουλ είχε 24 πόντους, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ 14 πόντους πρόσθεσε ο Νεσόν Τόμας.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, αφού η ΤΣΣΚΑ δεν είχε βρει τον απαιτούμενο ρυθμό και ένταση στην άμυνά της. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες μετά από πέντα λεπτά (11-11), αλλά η είσοδος του Ντε Κολό έδωσε ώθηση (8π.) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ 21-20.

Το ματς πέρασε στον έλεγχο των γηπεδούχων με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Η Μακάμπι πέρασε μπροστά (21-22), αλλά δέχθηκε σερί 12-0 αμέσως μετά και οι παίκτες του Ιτούδη διαμόρφωσαν διψήφια διαφορά. Ο Ντε Κολό ήταν ασταμάτητος (15π.), ο Χίγκινς άξιος συμπαραστάτης και μέχρι το ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ είχε απόσταση ξεκάθαρης ασφαλείας (49-34).

Στο ίδιο τέμπο συνέχισαν οι Ρώσοι και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αντόνοφ να ευστοχεί σε δύο μακρινά σουτ για το 61-42. Ο Τάιους έδωσε κάποιες λύσεις για την «ομάδα του Λαού», η Μακάμπι μείωσε σε 70-57, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 72-57. Με καλάθι του Κοέν η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια επίπεδα (72-63), αλλά η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε με τρίποντο του Ροντρίγκεθ. O Koυρμπάνοφ προσέθεσε ακόμη ένα για το 81-68, αλλά ακολούθησε 0-6 της Μακάμπι δίνοντας… ζωή στο ματς (81-74). Τα τρίποντα που ακολούθησαν από Ροντρίγκεθ και Αντόνοφ, όμως, «κλείδωσαν» τη νίκη για τους γηπεδούχους (101-86).

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 49-34, 72-57, 101-86