4 στα 4 η Εθνική, 14 πόντους ο Αθηναίου

Η Εθνική τα βρήκε… σκούρα απέναντι στην Βρετανία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως με σημείο αναφοράς την άμυνα, αλλά και τον Γιάννη Μπουρούση στα τελευταία λεπτά, έκανε το 4Χ4 στον όμιλο (75-70).

Οι Βρετανοί ταξίδεψαν στην Κρήτη με σκοπό να πουλήσουν… ακριβά το τομάρι τους. Αυτό έγινε ξεκάθαρο για τρεις περιόδους και κάτι, όταν και είχαν το προβάδισμα του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά, όμως, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ανέβασε την απόδοσή της, μέσα από την άμυνα και κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, φτάνοντας στην τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στον όμιλο.

Κι όλα αυτά κρατούν στην κορυφή της βαθμολογίας την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, την ίδια στιγμή που οι Βρετανοί υποχώρησαν στο 0-4 και θα τα παίξουν όλα για όλα για πρόκριση στα παιχνίδια με Ισραήλ και Εσθονία.

Η Μεγάλη Βρετανία κατάφερε να αιφνιδιάσει την Εθνική, βρίσκοντας λύσεις από τον Τέντι Οκερεαφόρ (5-9, 3′). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό και κατάφεραν να “χτυπήσουν” κοντά στο καλάθι, ανεβάζοντας τη διαφορά (7-15, 5′). Η Εθνική είχε υπομονή στο παιχνίδι της και πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι, όπου Μπουρούσης και Βασιλόπουλος έδωσαν λύσεις (16-17, 7′). Οι Βρετανοί κράτησαν τον έλεγχο, παρά τις προσπάθειες της Εθνικής και με καλάθι του Ατσάρα κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο με προβάδισμα 3 πόντων (20-23).

Η Εθνική προσπαθούσε να βρει ρυθμό στο παιχνίδι της, όμως οι Βρετανοί διατήρησαν το προβάδισμα και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου (24-29, 13′). Μάρεϊ και Ολασένι “χτύπησαν” κοντά στο καλάθι και η διαφορά αυξήθηκε (25-33, 15′). Η Εθνική αντέδρασε και βρήκε λύσεις από την περιφέρεια. Σάκοτα και Γιαννόπουλος έδωσαν λύσεις και με τη βοήθεια των Μαργαρίτη και Κόνιαρη το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (39-39, 18′). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και χάρη σε Κλαρκ-Νέλσον έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 7 πόντων για το 39-46.

Αποφασισμένη να αλλάξει την κατάσταση μπήκε στο παρκέ η Εθνική ομάδα. Μπουρούσης και Αθηναίου ανέλαβαν δράση και η διαφορά μειώθηκε στην ελάχιστη τιμή της (47-48, 24′). Οι Βρετανοί βρήκαν λύσεις και πάλι από Ατσάρα και Κλαρκ (49-55, 26′). Η Εθνική αντέδρασε, όμως ανέβασε ακόμα περισσότερο την ένταση στην άμυνά της και με τον Γκίκα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (56-55, 29′). Ο Λουκ Νέλσον, όμως είπε την… τελευταία λέξη στο τρίτο δεκάλεπτο, γράφοντας το 56-58 με δικό του τρίποντο.

Με όπλο την άμυνα μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εθνική ομάδα. Μαργαρίτης και Κατσίβελης έδωσαν λύσεις στο low post και η Εθνική πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα (63-62, 34′). Οι Βρετανοί δεν έβρισκαν διαδρόμους προς το καλάθι και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Εθνική να κρατήσει το προβάδισμα (64-62, 36′). Ο Μάρεϊ μίλησε σε κρίσιμο σημείο και με ένα μεγάλο σουτ έφερε τους Βρετανούς και πάλι μπροστά στο σκορ (66-67, 38′).

Το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι τέλους. Ο Μπουρούσης πήρε φάουλ και με 1/2 βολές έγραψε το 67-67, 1’18” για το τέλος. Ο Ολασένι αστόχησε εξ επαφής και ο Μπουρούσης με δική του προσπάθεια έβαλε τη γαλανόλευκη σε θέση οδηγού (69-67, 47” για το τέλος). Η καλή άμυνα του Μπουρούση έφερε φάουλ, με τον Ολασένι να μειώνει με 1/2 βολές σε 69-68. Και πάλι ο Μπουρούσης, όμως “μίλησε” στο τέλος και με καλάθι και φάουλ έφερε σε θέση ισχύος την Εθνική (72-68, 19” για το τέλος). Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα, με την Εθνική να επικρατεί με 75-70 και να κάνει το 4Χ4 στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 39-46, 56-58, 75-70.

Ο MVP: Μεγάλη εμφάνιση και πάλι από τον Γιάννη Μπουρούση. 15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ μέτρησε το κοντέρ για τον Έλληνα σέντερ, που ήταν σημείο αναφοράς και πάλι για την “γαλανόλευκη”.

Ο Σκληρός: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο, που έδωσε λύσεις επιθετικά με τους 15 πόντους που μέτρησε στην αναμέτρηση. Από την Μεγάλη Βρετανία ξεχώρισε ο Νταν Κλαρκ με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Αόρατος: Ο Ουίλ Σόντερς δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του στο διάστημα που αγωνίστηκε, καθώς μέτρησε μόλις 1 πόντο.

Η Στιγμή: Το γκολ-φάουλ του Γιάννη Μπουρούση, 19” για το τέλος που έκανε το σκορ 72-68 και έφερε την “γαλανόλευκη” σε θέση ισχύος.

Η Γκέλα: Η εικόνα της Εθνικής στο πρώτο ημίχρονο. Σε κανένα σημείο του αγώνα οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν κατάφεραν να προσπεράσουν, με τους Βρετανούς να παίρνουν διαφορές ακόμα και 8 πόντων.

Η Διαιτησία: Έλεγξαν το παιχνίδι σε γενικές γραμμές οι τρεις διαιτητές και δεν έδωσαν δικαίωμα για να υπάρξουν παράπονα από τις δύο ομάδες.

Η Εξέδρα: Πολύ περισσότερος κόσμος σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στην Εσθονία. Περίπου 4.000 φίλοι της Εθνικής βρέθηκαν στα “Δύο Αοράκια” και έδωσαν ρυθμό και… χρώμα στην αναμέτρηση.