Έβγαλε την υποχρέωση…

Ο ΑΡΗΣ πήγε στο ΣΕΦ για να κάνει μία αξιοπρεπής εμφάνιση, τηρουμένων των αναλογιών και έχασε με 86-66, με το μυαλό όλων πλέον να στρέφεται στον εντός έδρας αγώνα με τον Π.Α.Ο.Κ.

Ο ΑΡΗΣ θέλησε από την αρχή με την άμυνα του να κρατήσει χαμηλά το σκορ κόντρα στον Ολυμπιακό και το πέτυχε αρχικά, όταν και προηγήθηκε με 6-7 στο πέμπτο λεπτό. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έκαναν ένα επιμέρους σκορ 15-7 για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (21-14). Οι «κίτρινοι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και μπόρεσαν να διατηρηθούν κοντά στο σκορ ως το 13ο λεπτό (26-18). Η συνέχεια δεν ήταν καλή για τον ΑΡΗ, με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να μπορεί να φτάνει πιο εύκολα στο καλάθι. Αποτέλεσμα αυτού η διαφορά να φτάσει στους 14 πόντους (40-26) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ δεν ξεκίνησε καλά με αποτέλεσμα η διαφορά να αγγίξει για πρώτη φορά τους 20 πόντους (46-26), αλλά και τους 21 (54-33) στο 24ο λεπτό. Οι «κίτρινοι» κατάφεραν να βρουν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, για να απαντήσουν με ένα σερί 10-1 και να μειώσουν σε 55-43 στο 27΄και 30΄΄, όμως και πάλι η διαφορά έκλεισε στο -17 (63-46) για τον Ολυμπιακό. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κίτρινοι» μείωσαν μέχρι τους 13 πόντους (66-53) στο 33ο λεπτό αλλά δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν τον ρυθμό που είχαν. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έτρεξαν και κατάφεραν να… ανοίξουν το σκορ και την διαφορά, η οποία έφτασε στους 24 πόντους (80-56) στο 37ο λεπτό, πριν το τελικό 86-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 40-26, 63-46, 86-66.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 10, Στρέλνιεκς, Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 15 (4), ΜακΛίν 5, Μπράουν 6 (1), Τολιόπουλος 3 (1), Παπαπέτρου 15 (3), Τίλι 8 (2), Ρόμπερτς 9 (1), Μπόγρης.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μάρας 6, Μποχωρίδης 13, Τσαιρέλης 8, Πουλιανίτης 8 (1), Προύιτ 3 (1), Φλιώνης 9 (1), Χρηστίδης, Μούρτος 6, Αθηναίου 9 (1), Ντουβιέ 2, Μπελ 2.