"Σαρωτική" η Μπαρτσελόνα στο clasico

Με άκρως εντυπωισακό τρόπο απάντησε η Μπαρτσελόνα στον… διασυρμό που είχε υποστεί εντός έδρας από τους Μαδριλένους για την Euroleague (74-101).

Από νωρίς φάνηκε πως η “Μπάρτσα” έχει τη διάθεση, αλλά και την ικανότητα να βάλει το δικό της ρυθμό στο παιχνίδι (21-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η αστοχία της Ρεάλ (1/10 3π.) επέτρεψε στους γηπεδούχους να ανεβάσουν σημαντικά τη διαφορά για το 45-29 του ημιχρόνου. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με σερί 9-0 για το εντυπωσιακό +25 (54-29) και, παρά τις λύσεις που έδωσε ο Κοζέρ στους Μαδριλένους, η Μπαρτσελόνα κατάφερνε να κλείσει την τρίτη περίοδο με το ευρύ 72-46. Στην τέταρτη περίοδο, ο Ναβάρο… έσπασε το φράγμα των 30 πόντων (88-57, στο 36′), αλλά η Ρεάλ κατάφερε τουλάχιστον να μαζέψει λίγο την απόσταση μέχρι το τελικό 94-72.

Ο Τόμας Ερτέλ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με 21 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Πιερ Οριόλα τέλειωσε το ματς με 17 πόντους και 5 ριμπαόυντ. Μόνοι διψήφιοι για την Ρεάλ, που είχε 2/20 τρίποντα, οι Κοζέρ (10π.) και Ρούντι (11π.).

Πάντως, παρά την βαριά ήττα, η Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζει να είναι στην κορυφή με μεγάλη διαφορά, αφού έχει ρεκόρ 19-3 και την ακολουθούν Μπασκόνια, Μπαρτσελόνα και Βαλένθια με 15-7 έκαστη.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-29, 72-46, 94-72.