Έκανε το καθήκον του

Ο ΑΡΗΣ πήγε ως φαβορί στα Τρίκαλα κόντρα στους αποδεκατισμένους γηπεδούχους και φρόντισε από νωρίς να το επιβεβαιώσει, φτάνοντας εύκολα στο 64-83.

Ο ΑΡΗΣ από την αρχή έδειξε διάθεση να εκμεταλλευτεί την δύναμη του μέσα στην ρακέτα, με τα Τρίκαλα πάντως να αιφνιδιάζουν τους «κίτρινους», όταν και προηγήθηκαν με 8-2. Οι παίκτες του Αγγέλου αντέδρασαν, πήγαν την μπάλα στον Μάρας ο οποίος δεν είχε αντίπαλο και έτσι ξεκίνησε η αντεπίθεση. Ο ΑΡΗΣ έκανε κλεψίματα μέσω πιεστικής άμυνας, πήγε την μπάλα στην ρακέτα και κατάφερε με ένα επιμέρους 24-6 να προηγηθεί με 14-26 στο 8ο λεπτό, με την διαφορά στους 12 πόντους. Οι «κίτρινοι» διατήρησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα προηγήθηκαν με 17-33 πριν το 19-33 του πρώτου δεκαλέπτου, στο οποίο τα Τρίκαλα είχαν μόλις ένα (!!!) ριμπάουντ, έναντι 11 του ΑΡΗ.

Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα. Ο ΑΡΗΣ διατηρούσε σταθερά μία διαφορά άνω των δέκα πόντων, παρότι οι παίκτες του έδειξαν σημάδια αποσυντονισμού και έκαναν αρκετά λάθη. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν και με 15 πόντους (25-40), πριν το 31-45 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Αγγέλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο με την διαφορά να φτάνει στους 20 πόντους (33-53) στο 25ο λεπτό και λίγο αργότερα στους 23 (33-56), πριν το 44-62 του τρίτου δεκαλέπτου.

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο ΑΡΗΣ έφτασε την διαφορά στους 27 πόντους (47-74 στο 33ο λεπτό), με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να μειώνουν χάρη σε εύστοχα τρίποντα σε 57-76. Φυσικά και δεν άλλαξε κάτι στην έκβαση του αγώνα, με τον ΑΡΗ να παίρνει την νίκη με 64-83.

Τα δεκάλεπτα: 19-33, 31-45, 44-62, 64-83.

Τρίκαλα: Ρίτσαρντσον 17 (2), Σλαφτσάκης 8 (1), Τάλτον, Μόρις 14 (1), Λούντζης 17 (2), Γιανναράς 7 (1), Καραγιώργος, Τέγιτς 1, Καλογιαννίδης.

ΑΡΗΣ: Μάρας 18 (12ρ.), Μποχωρίδης 17 (1), Φλιώνης 2, Ντουβιέ 8 (15ρ.), Μπελ 15 (5), Τσαιρέλης 2, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος 8, Αθηναίου 9 (3), Προύιτ 4.