Αγχωτική νίκη

από Κωνσταντίνος Τσίπτσιος

Θα διεκδικήσει την 13η θέση του Ευρωπαικού U18

Οι Ουκρανοί προσπάθησαν να επιστρέψουν στα τελευταία λεπτά και πλησίασαν σε… απόσταση αναπνοής, όμως η Εθνική είχε την ψυχραιμία να φτάσει στη νίκη με το τελικό 77-73, το οποίο και διαμορφώθηκε από 4/4 βολές του Χρυστόστομου Σανδραμάνη (17 πόντοι, 3 ασίστ).

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε απόλυτα… γαλανόλευκους ρυθμούς. Η Εθνική επέβαλλε τον ρυθμό της και μετά το 23-18 της πρώτης περιόδου κυριάρχησε απόλυτα, έχοντας φυσικά σε ρόλο πρωταγωνιστή τους Τσιρογιάννη και Ρογκαβόπουλο. Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου έτρεξαν ένα επιμέρους 27-12 στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο τους επέτρεψε να κλείσουν το πρώτο μέρος στο +20 (50-30).

Οι Ουκρανοί ξεκίνησαν δυνατά το δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 15-5 μείωσαν στους 10 (55-45, 29′), ενώ η διαφορά έπεσε και στους 4 (69-65), τρία λεπτά πριν το τέλος. Το μομέντουμ του ματς ήταν με τους Ουκρανούς, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τις επιθετικές και αμυντικές αδυναμίες της Εθνικής γαι να μειώσουν στον πόντο (73-72), 15″ πριν την λήξη. Ο Σανδραμάνης κέρδισε δύο φάουλ, ευστόχησε σε 4 βολές και διαμόρφωσε το τελικό 77-73, που θα επιτρέψει στην Εθνική μας να κυνηγήσει την 13η θέση του τουρνουά.

Δεκάλεπτα: 23-18, 50-30, 58-45, 77-73