Ο "Αυτοκράτορας" φωνάζει παρών…

Θα μπορούσε να είναι… περασμένος από σήμερα. Αλλά ο "Αυτοκράτορας" του ελληνικού μπάσκετ φώναξε παρών και είναι φαβορί για την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του BCL. Ο ΑΡΗΣ πήρε την νίκη με 63-65 επί της Νίζνι στο Νόβγκοροντ ενώ προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους.

Ο ΑΡΗΣ έκανε ένα ονειρικό πρώτο δεκάλεπτο, κυρίως χάρη στην άμυνα του και το δίδυμο Μπελ-ΜακΓκί στην επίθεση. Αμυντικά οι «κίτρινοι» πίεσαν τους Ρώσους και κυρίως τον Πέρι που είναι ο «κινητήριος μοχλός» της Νίζνι. Επιθετικά η μπάλα είτε πήγαινε στον ΜακΓκί ο οποίος δεν είχε αντίπαλο στην ρακέτα, είτε στον αλάνθαστο Μπελ ο οποίος είχε 10 πόντους με 100% ευστοχία στο πρώτο δεκάλεπτο (3/3 βολές, 2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο).

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 6-13 αλλά και με 9-18 στο 8ο λεπτό, πριν από το 11-19 του δέκατου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο ΑΡΗΣ με ένα σερί 5-0 έστειλε την διαφορά στο +13 (11-24), ενώ παρά τις αλλαγές και την απουσία του ΜακΓκί από την ρακέτα για μερικά λεπτά, άντεξε στην πίεση της Νίζνι.  Αμυντικά οι «κίτρινοι» εξακολουθούσαν να είναι εξαιρετικοί, η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους (18-33), πριν το 22-33 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «κίτρινοι» έφτασαν γρήγορα στο +15 (22-37) στο 22ο λεπτό, με την Νίζνι να προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό της και να… τρέξει για να βρει εύκολο καλάθι. Σε συνδυασμό με τα φάουλ με τα οποία «φορτώθηκαν» οι παίκτες του ΑΡΗ, μερικά σφυρίγματα ήταν απαράδεκτα, η ρωσική ομάδα έκανε ένα σερί 10-0 και μείωσε σε 32-37. Οι «κίτρινοι» παρά την πίεση των Ρώσων και τα προβλήματα με φάουλ (ο Χάρις αποβλήθηκε στο 28ο λεπτό μετά από φάουλ και τεχνική ποινή), βρήκαν λύσεις από τον Λάκι Τζόουνς, «έριξαν» τον ρυθμό και αυτό τους βοήθησαν να προηγηθούν και πάλι με 12 πόντους (38-50), πριν το 40-51 του 30ου λεπτού.

Στην τέταρτη περίοδο η Νίζνι αντέδρασε, την στιγμή που ο ΑΡΗΣ άρχισε να έχει προβλήματα είτε λόγω κούρασης είτε λόγω φάουλ. Οι Ρώσοι μείωσαν σε 54-59 στο 37ο λεπτό, οι “κίτρινοι” έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα όταν ξέφυγαν και πάλι με 56-64, αλλά αρκούσαν δύο κακές άμυνες για να βάλουν την Νίζνι στο… παιχνίδι της νίκης. Με δύο τρίποντα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 62-64, με 94 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Γκάρι Μπελ με μία βολή έκανε το 62-65 στα 65 δευτερόλεπτα και το φινάλε ήταν δραματικό. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στις επιθέσεις τους και στην τελευταία ο Γκριγκόριεφ κέρδσε φάουλ από τον Σλαφτσάκη σε προσπάθεια τριών πόντων, με έξι δέκατα να απομένουν. Ο Ρώσος είχε 1/3 και ο ΑΡΗΣ πήρε την νίκη με 63-65.
Τα δεκάλεπτα: 11-19, 22-33, 40-51, 63-65.

Νίζνι (Λούκιτς):  Γκριγκόριεφ 7 (1), Κομόλοφ 3 (1), Ουζίνσκι 2, Τοπόροφ, Πέρι 24 (2), Όντομ 16 (2), Μπρουσάρντ 3, Αστάπκοβιτς 4, Ζμπάνοφ 2, Ποπόφ, Ντραγκίσεβιτς 2.

ΑΡΗΣ(Αγγέλου): Τζόουνς 7 (1), Μποχωρίδης 9 (1), Φλιώνης 1, Μπελ 17 (1), Σλαφτσάκης 2, Κάιζερ 5, Νταλό 7 (1), ΜακΓκί 8 (11ρ.), Χάρις 8 (2), Αγγέλου 1.