Βρήκε τον… εαυτό του και πήρε το "διπλό" στην Ρόδο

Ο ΑΡΗΣ επέστρεψε στην Ελλάδα, βρήκε τον καλό του εαυτό και με πρωταγωνιστές Μπελ, Φλιώνη και Σλαφτσάκη, κατάφερε να φύγει με την νίκη από την Ρόδο επικρατώντας του Κολοσσού με 61–72

Η αστοχία και η νευρικότητα ήταν το «σήμα κατατεθέν» των δύο ομάδων στην έναρξη του αγώνα. Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 9-5 αλλά ο ΑΡΗΣ κατάφερε να αντιδράσει γρήγορα και με ένα σερί 7-0 να προηγηθεί με 9-13 στο 8΄και 30΄΄ χάρη στον Μπελ. Προβάδισμα όμως που δεν κράτησε ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ παρουσίασε δυσλειτουργία στην επίθεση και αστοχία σε καλάθια που έμοιαζαν… σίγουρα. Ο Κολοσσός κατάφερε να το εκμεταλλευτεί και να σταθεροποιήσει μία διαφορά ασφαλείας, προηγούμενος με 28-20 και με 34-26 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μετά από καλάθι του Ντίγκς στην εκπνοή.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 42-34 και κάπου εκεί… ξύπνησαν οι παίκτες του Αγγέλου. Με πεντάδα Φλιώνη, Σλαφτσάκη, Κάιζερ, Τζόουνς και Μπελ ο ΑΡΗΣ έπαιξε εξαιρετική άμυνα και έκανε ένα 13-3 για να πετύχει την ανατροπή (45-47), πριν το 47-47 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ βρήκε τις λύσεις από τα 6.75 ενώ οι Φλιώνης και Σλαφτσάκης συνέχισαν να επηρεάζουν θετικά τον ρυθμό. Οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 51-55 στο 33ο λεπτό, ο Κολοσσός αντέδρασε και προηγήθηκε με 57-55, αλλά ο ΑΡΗΣ και πάλι βρήκε ρυθμό. με τρίποντα από Μπελ και Φλιώνη, η διαφορά έφτασε στους έξι πόντους (60-66) στο 38ο λεπτό και ο ΑΡΗΣ δεν απειλήθηκε καθόλου στην συνέχεια του αγώνα για το τελικό 61-72.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-26, 47-47, 61-72.

Κολοσσός Ρ. (Βετούλας): (21/29β., 17/38δπ., 2/22τρ., 40ρ., 11ασ., 9λ., 7κλ.): Γεωργάκης, Άσκα 11 (8ρ.), Ντιγκς 8, Μπράουνινγκ 9 (1), Γκιμπς 8 (1), Μαυροειδής 13 (7ρ.), Μπιλής, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Παπαδάκης 1, Ντουρέν 5 (4ασ.), Πίνκστον 6.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): (14/22β., 20/41δπ., 6/21τρ., 45ρ., 15ασ., 11λ., 5κλ., 4κοψ.): Μποχωρίδης 8 (5ρ.), Χρηστίδης, Μπελ 9 (4ρ., 5ασ.), Χάρις 5 (5ρ.), Νταλό 3 (5ρ., 2ασ.), Σλαφτσάκης 9 (0/1β., 3/4δπ., 3/4τρ., 2ασ., 2κλ.), Βεργίνης, Φλιώνης 9 (1/1β., 1/1δπ., 2/2τρ., 3ρ., 2ασ.), ΜακΓκι 5 (5ρ., 3κοψ.), Τζόουνς 14 (3/3β., 4/6δπ., 1/3τρ., 8ρ., 2ασ.), Κάιζερ 10 (5/7δπ., 4ρ.).