Σκότωσε την Φενέρ η Χίμκι

Δεύτερη ήττα για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς

Μεγάλο ματς στη Ρωσία! Παρά την απουσία του Αλεξέι Σβεντ, η Χίμκι κατάφερε να κερδίσει την Φενέρμπαχτσε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης (84-78) και να πάρει μία σημαντική βαθμολογική ανάσα, αφού ανέβηκε στο 7-10. Δεύτερη ήττα για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς (15-2), που παραμένει πάντως στη κορυφή.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο εξαιρετικός Άντονι Γκιλ (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ενώ σημαντικές λύσεις έδωσαν οι Στέφαν Μάρκοβιτς (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Ντι Μποστ (12 πόντοι, 5 ασίστ). Δεν έφτασαν για τους φιλοξενούμενους οι Γιαν Βέσελι (17 πόντοι, 5 κλεψίματα, 4 ριμπάουντ) και Μελίχ Μαχμούτογλου (18 πόντοι), 11 πόντους και 2 ριμπάουντ μέτρησε ο Κώστας Σλούκας.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκε νωρίς με δέκα πόντους (13-23), έχοντας σε πρώτο πλάνο τον Μελίχ Μαχμούτογλου. Η Χίμκι στη συνέχεια ισορρόπησε και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, βρίσκοντας λύσεις από την τριάδα των Μποστ, Γκριν και Μίκι.

Έτσι, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ (36-35 στο 18′), με την Φενέρ να κλείνει πάντως το πρώτο μέρος στο +3 (38-41).

Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να φέρνουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία. Η Χίμκι ανέλαβε πάντως την πρωτοβουλία και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο 30ο λεπτό (57-54).

Το ντέρμπι είχε πάρει… φωτιά και παρά το σταθερό προβάδισμα της Χίμκι (63-62, 36′), η Φενέρ βρήκε λύσεις μέσω των Ντατόμε και Μαχμούτογλου (63-66, 38′). Ο Γκιλ απάντησε και έφερε τους γηπεδούχους ξανά μπροστά στο σκορ (69-67, 39′), ενώ λίγο αργότερα, ο Μέλι είχε την ευκαιρία να δώσει το ματς στη Φενέρ από την γραμμή των βολών, με το σκορ στο 72-71 υπέρ της Χίμκι. Ο Ιταλός ευστόχησε όμως σε μία και έστειλε το ματς στη παράταση.

Το μομέντουμ του αγώνα έδειχνε… Χίμκι και οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Ο Άντονι Γκιλ βγήκε μπροστά και έφερε την Χίμκι στο +6 (80-74, 43′), με τους γηπεδούχους να κρατούν… σφιχτά τη νίκη μέχρι το τέλος (84-78).

Δεκάλεπτα: 13-23, 38-41, 57-54, 72-72, 84-78 (παράταση)