Περίπατος για Εφές

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-25, 66-45, 82-68

Πριν από το τζάμπολ η αναμέτρηση κόντρα στην Νταρουσάφακα έκρυβε… παγίδες για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν. Στην πράξη, όμως, οι γηπεδούχοι φρόντισαν να απλοποιήσουν την κατάσταση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, φτάνοντας σε μια από τις πιο εύκολες νίκες τους στη φετινή διοργάνωση.

Η Εφές είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά και με ένα εκρηκτικό δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο έτρεξε επί μέρους 24-11, μετέτρεψε το 21-14 σε 45-25, φέρνοντας την κατάσταση στα μέτρα της. Στο δεύτερο μέρος η «Νταρού» δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων, με την τελική διαφορά να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Για τους νικητές ο Αντριέν Μοερμάν με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, έχοντας βοήθειες από Μίσιτς (11 πόντοι) και Μπομπουά (10 πόντοι). Από την Νταρουσάφακα ξεχώρισε ο Τόνι Ντάγκλας που είχε μεν 17 πόντους, αλλά και 2/9 τρίποντα.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Εφές ανέβηκε στο 13-6 και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας μία νίκη περισσότερο από τον Ολυμπιακό, που μετρά 12-7, την ίδια στιγμή που η ομάδα του Σελτσούκ Ερνάκ παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας, έχοντας 2 νίκες και 17 ήττες, με το πέρας 19 αγωνιστικών στην regular season.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-25, 66-45, 82-68.