Σκορ NBA στην Πάτρα

από Κωνσταντίνος Τσίπτσιος

Οι Πατρινοί πέτυχαν την ένατη νίκη τους στη Basket League με… σκορ ΝΒΑ

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ανέβηκε στο 9-5 μετά από ένα ματς στο οποίο είχε τον έλεγχο. Ο Προμηθέας επέβαλλε από νωρίς τον ρυθμό του και ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να κυνηγήσει κάτι περισσότερο από το ματς, ακόμα και αν ήταν ανταγωνιστικός στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης.

Κορυφαίος του ματς ήταν ο Λάνγκστον Χολ, που μέτρησε 20 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο Τόνι Μέιερ σταμάτησε στους 17 πόντους. Από τον Κολοσσό πάλεψαν οι Στίβι Μπράουνινγκ (20 πόντοι) και Κουίνσι Ντιγκς (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Το υψηλό τέμπο στην αρχή του αγώνα ευνόησε τον Προμηθέα, ο οποίος επέβαλλε τον ρυθμό του και προηγήθηκε με 35-25 στο 10ο λεπτό. Ο Κολοσσός πάντως ισορρόπησε στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του και ισοφάρισε (52-52), με την ομάδα της Ρόδου να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο -4 (56-52).

Ίδια εικόνα και στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης: Ο Προμηθέας είχε σταθερά τον ρόλο του οδηγού, όμως η ομάδα της Ρόδου παρέμεινε ανταγωνιστική και έμεινε κοντά στο σκορ (76-70, 30′). Tο τέταρτο δεκάλεπτο δεν έφερε… αλλαγές, με την ομάδα της Πάτρας να φτάνει τελικά στο εντυπωσιακό 101-95.

Δεκάλεπτα: 35-25, 56-52, 76-70, 101-95