"Πάτησε" τον Πανιώνιο ο ΑΡΗΣ

Ο ΑΡΗΣ κοιτάει πλέι οφ μετά την εύκολη επικράτηση επί του Πανιωνίου με 79-56, με τους Πρωταθλητές του 1979 να παρακολουθούν από τα επίσημα και τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να αποθεώνονται από 5.000 οπαδούς των "κιτρίνων".

Ο ΑΡΗΣ θέλησε από το πρώτο λεπτό να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκε με 6-0 αλλά βρέθηκε να κυνηγάει, μιας και ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 16-17. Οι «κίτρινοι» ανέβασαν ρυθμό κυρίως στην επίθεση όπου κατέγραψαν ένα από τα καλύτερα δεκάλεπτα τους από παραγωγικότητα, φτάνοντας τους 30 πόντους. Έκαναν ένα 11-3 για να προηγηθούν με 27-20, πριν το 30-24.

Στην δεύτερη περίοδο ο ΑΡΗΣ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και με κορυφαίο τον Μποχωρίδη η διαφορά έφτασε στου 18 πόντους (43-25). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 43-34 με ένα σερί 9-0, πριν ο ΑΡΗΣ προηγηθεί με 15 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (53-38). Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι η διαφορά έφτασε σε υψηλά επίπεδα για τον ΑΡΗ, ο οποίος προηγήθηκε με 57-40. Αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να… καθαρίσει το παιχνίδι μιας και ο Πανιώνιος μείωσε σε 58-49.

Στο τρίτο δεκάλετο, μετά το καλό ξεκίνημα και το +18 (58-42), ο ΑΡΗΣ μπλόκαρε επιθετικά, σκόραρε μόλις επτά πόντους στην περίοδο και έδωσε την δυνατότητα στον αντίπαλο, να μειώσει την διαφορά στους 9 (60-51).

Στην τελευταία περίοδο, ο ΑΡΗΣ έψαχνε σκορ για να “ξεκολλήσει” επιθετικά, ο Ραμόν Χάρις του πρόσφερε αυτή την δυνατότητα με επτά σερί πόντους, η διαφορά εκοτξεύτηκε και πάλι σε διψήφια νούμερα (ξεπέρασε και τους 20), με τους “κίτρινους” να φτάνουν με άνεση τελικά στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 53-38, 60-51, 79-56