"Περίπατος" για την Ούνιξ του Πρίφτη

Σε… περίπατο μετέτρεψε τον «ρωσικό εμφύλιο» για τα προημιτελικά του Eurocup η Ούνικς Καζάν που ισοπέδωσε με 86-66 την Λοκομοτίβ Κούμπαν.

Αντίσταση μόνο για ένα ημίχρονο προέβαλε στο Καζάν η ομάδα του Βλάντα Γιοβάνοβιτς. Το ξέσπασμα της Ούνικς στην τρίτη περίοδο εκτόξευσε την διαφορά στους 16 πόντους, με τους γηπεδούχους να μην πατούν… φρένο και να κερδίζουν τελικώς με +20 παίρνοντας σπουδαίο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς των προημιτελικών στο Κράσνονταρ.

«Όργια» από τον Πιέρια Χένρι που αν και τραυματίστηκε στον δεξιό ώμο αγωνίστηκε κανονικά για κάτι παραπάνω από 30 λεπτά σκοράροντας 18 πόντους, ενώ κατέγραψε 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα για 30 μονάδες στον δείκτη αξιολόγησης. Σε 16:18 ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 2 πόντους (1/3 δίποντα), 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη,

Από πλευράς «Λόκο», ξεχώρισαν Κουλάγκιν (17π.) και Τζόνσον (16π.).

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 41-38, 66-50, 86-66