Άνετα η Φενέρ

Έφτασε εκ νέου την Αναντολού Εφές στην κορυφή του τουρκικού πρωταθλήματος

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν αντιμετώπισε καμία αντίσταση από τους γηπεδούχους και έφτασε στην άνετη επικράτηση, καθώς ήδη από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου πρηγήθηκε με 19 πόντους (27-46) και δεν είχε κανένα πρόβλημα μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Με αυτήν τη νίκη της η Φνενέρμπαχτσε ανέβηκε στο 21-3, όσο έχει και η Εφές, ενώ η Αφιόν υποχώρησε στο 6-18.

Για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Σινάν Γκιουλέρ με 25 πόντους, ενώ από κοντά ήταν και ο Μάρκο Γκούντουριτς με 16. Ο Κώστας Σλούκας είχε 5 πόντους (1/3 διπ., 1/1 τριπ.), 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρόμπερτ Κάρτερ με 16 και ήταν από τους λίγους διασωθέντες της ομάδας τους Τσαν Σεβίμ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 27-46, 50-68, 72-96