Στα ίσα οι παραλίγο αυτόχειρες Ρόκετς! (vid)

Η έδρα μίλησε ΚΑΙ στον τέταρτο ημιτελικό της Δύσης ανάμεσα σε Ρόκετς και Γουόριορς.

Η ομάδα του Μάικ Ντ’ Αντόνι επικράτησε 112-108 στο Χιούστον και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά που μεταφέρεται ξανά στο Όκλαντ, για το πέμπτο ματς που θα γίνει τα ξημερώματα της Πέμπτης (5:30).

Ο Τζέιμς Χάρντεν έκανε το καλύτερό του παιχνίδι στη σειρά με 38 πόντους (6/8 βολές, 7/12 δίποντα, 6/17 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες και 2 λάθη σε 40 λεπτά. Ο Κέβιν Ντουράντ με 34 και ο Στεφ Κάρι με 30 πόντους ξεχώρισαν από την ομάδα του Στιβ Κερ, που όμως σούταρε 8/33 πίσω από τα 7,25μ.

Οι «ρουκέτες» είχαν τον έλεγχο από τη δεύτερη περίοδο και μετά και εννιά λεπτά πριν το τέλος προηγούνταν με +15, 101-86. Με δυόμισι λεπτά να απομένουν το λέι απ του Κρις Πολ έφερε το παιχνίδι στο 110-101, αλλά τότε άρχισε η απόπειρα αυτοκτονίας των γηπεδούχων. Με ένα σερί 7-0 οι πρωταθλητές μείωσαν στο καλάθι, ο Χάρντεν είχε 1/2 βολές στα 11,8’’ πριν τη λήξη, αλλά στην τελευταία επίθεση τόσο ο Ντουράντ, όσο και ο Κάρι αστόχησαν σε τρίποντα από καλές προϋποθέσεις για να στείλουν το ματς στην παράταση και ο Πολ από τη γραμμή διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Δωδεκάλεπτα: 25-28, 61-54, 93-84, 112-108.

Πηγή: sport-fm.gr