Στο 2-0 με καρδιά πρωταθλητή οι Γουόριορς (vid)

Πολύ δυσκολότερα σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, οι Γουόριορς επικράτησαν 114-111 των Μπλέιζερς και έκαναν το 2-0 στους τελικούς της Δύσης.

Το Πόρτλαντ προηγήθηκε με +15 στο ημίχρονο (50-65) και παρότι είδε τη διαφορά να εξανεμίζεται στην τρίτη περίοδο (89-89), κατόρθωσε 4:28 πριν το τέλος να ξεφύγει με οκτώ, 100-108. Οι πρωταθλητές έτρεξαν ένα 10-0 που ολοκληρώθηκε με έμμεσο τρίποντο του Στεφ Κάρι (100-108), όμως ο αδερφός του, Σεθ, έβαλε ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους (110-111) με τρίποντο στα 63’’ πριν το τέλος. Το κάρφωμα του Κεβόν Λούνεϊ και το λέι απ του Ντρέιμοντ Γκριν έφεραν τους γηπεδούχους στο 114-111, ενώ ο Αντρέ Ιγκουοντάλα στην τελευταία επίθεση έκανε κλέψιμο στο τρίποντο του Ντέμιαν Λίλαρντ που θα έστελνε το ματς σε παράταση.

Ο Στεφ Κάρι με 37 πόντους (11/22 σουτ, 4/14 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ ηγήθηκε των Γουόριορς, που έπαιξαν για τρίτο σερί ματς στα playoffs χωρίς τον Κέβιν Ντουράντ, ο οποίος δεν θα παίξει ούτε στα δύο προσεχή ματς στο Πόρτλαντ. Ντέμιαν Λίλαρντ και Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Μπλέιζερς, που φιλοξενούν το τρίτο ματς τα ξημερώματα της Κυριακής (4:00).

Πηγή: sport-fm.gr