Κέντρο… διερχομένων το "Νίκος Γκάλης", πέρασε και το Περιστέρι

από Αντώνης Γκάτζιος

Το «Νίκος Γκάλης» της Αθήνας έγινε… κέντρο διερχομένων, με γηπεδούχο την ΑΕΚ, η οποία δύο μέρες μετά την ήττα από τον Προμηθέα Πατρών, ηττήθηκε και από το Περιστέρι με 66-67.

Ήταν η αυλαία των «μικρών» τελικών των πλέι οφ και η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πήρε τη νίκη και μαζί το πλεονέκτημα έδρας, χάρη σε ένα τρίποντο του Στίβεν Γκρέι, 6” πριν από το τέλος.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα (18-7 στο δεκάλεπτο), αλλά το Περιστέρι ισορρόπησε τον αγώνα, πλησίασε 39-34 στο ημίχρονο και στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε τα ηνία του αγώνα (50-52). Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 59-64 σε 66-64, όμως το τρίποντο του Γκρέι έκρινε τον αγώνα, αφού το σουτ του Τζέιμς στην εκπνοή ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 39-34, 50-52, 66-67.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιορκ 10, Τζέιμς 13, Ξανθόπουλος 7, Σάκοτα 12, Τσαλμπούρης 4, Μωραΐτης 7, Θίοντορ, Ρογκαβόπουλος 1, Γιαννόπουλος 10, Εμπάκουε 2

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Φλέμινγκς 3, Σμιθ, Σκορδίλης 15, Μούρτος, Αγραβάνης 3, Ντάνιελ 2, Καράμπελας 2, Βασιλόπουλος 7, Κάλαχαν 10, Γκρέι 13, Μπεντίλ 12.