Πρωταθλήτρια η Βιλερμπάν

Δεκάλεπτα: 19-17, 27-35, 51-41, 66-55

Η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς, που «πλήγωσε» την περσινή του ομάδα, έδειξε έτοιμη για τη Euroleague, ούσα εκείνη που σηκώνει την κούπα στην χώρα της ύστερα από 3 χρόνια. Και τα καταφέρνει με τον Τόνι Πάρκερ πρόεδρο και τους Άντριαν Πέιν-Έι Τζέι Σλότερ-ΝτεΜάρκους Νέλσον, πρώην «άσους» του Παναθηναϊκού, σε ρόλο πρωταγωνιστή.

Οι Μονεγάσκοι, βέβαια, ήταν πολύ καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο και με άμυνα που «τσάκιζε κόκκαλα» ήταν μπροστά στο σκορ με 27-35. Στην τρίτη περίοδο, όμως, άλλαξε όλο το σκηνικό με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν επιμέρους σκορ 24-6, με το οποίο πήραν ξεκάθαρα τα ηνία και η διαφορά των 10 πόντων που διαμορφώθηκε (51-41) ήταν αρκετά ισχυρή, ώστε να διατηρηθεί άνετα μέχρι τέλους.

Οι Έι Τζέι Σλότερ και Μίρο Μπίλαν είχαν από 11 πόντους για τους, πλέον, πρωταθλητές, με τον Άντριαν Πέιν να προσθέτει 8 πόντους με 5 ριμπάουντ. Στην απέναντι πλευρά, Μποστ και Τζόουνς είχαν 13 πόντους έκαστος.