Τα… έσπασε, έχασε και τώρα παίζει "τελικό"

από Αντώνης Γκάτζιος

Η Εθνική μας πλήρωσε την πολύ κακή επιθετική παρουσία της και παρότι κράτησε τις ΗΠΑ χαμηλά στο σκορ, ηττήθηκε με 69-53 και πλέον τη Δευτέρα θέλει νίκη με διαφορά 12 πόντων κόντρα στην Τσεχία για να περάσει στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Η Ελλάδα έπαιξε πολύ καλή άμυνα μετά από δύο αγώνες νωθρότητας στα μετόπισθεν, όμως για να κοντράρει μέχρι τέλους και να κερδίσει τις ΗΠΑ έπρεπε να έχει πολύ καλύτερη συγκομιδή από τα 21/66 σουτ, εκ των οποίων τα 7/27 ήταν τρίποντα.

Ο Γιάννης ξεκίνησε «ζεστός» με πέντε σερί πόντους για το 5-2 της Εθνικής μας. Οι ΗΠΑ έκλεισαν τους διαδρόμους και πέρασαν με 7-9, αλλά το τρίποντο του Παπαπέτρου έγραψε το 12-9. Οι Αμερικανοί πέρασαν με 13-19, όμως δύο καλές άμυνες και ισάριθμα καλάθια από Πρίντεζη, Παπαππέτρου, έφεραν την Ελλάδα στο -2 (17-19) στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Με τρίποντο του Σλούκα η Ελλάδα ισοφάρισε 20-20. Οι ΗΠΑ χαμήλωσαν το σχήμα και με τον Σμαρτ πάνω στον Αντετοκούνμπο ξαναπέρασαν με 20-29 στο 14’. Ο Σλούκας ξεκόλλησε την Ελλάδα, πάλι με τρίποντο (23-29) και ο Γιάννης έκανε το 25-31, όμως οι Αμερικανοί ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (25-36). Το ημίχρονο έληξε στο 25-38, με την Εθνική μας να πετυχαίνει μόλις 8 πόντους στη δεύτερη περίοδο και να μετρά 6/22 δίποντα και 4/17 τρίποντα.

Η Ελλάδα μείωσε σε 30-38 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όπως οι ΗΠΑ απάντησαν με ένα γρήγορο 0-7 και έγραψαν το 30-45. Με τρίποντο του Μπουρούση η ομάδα μας μείωσε στο 35-47 στο 25’. Το κάρφωμα του Γιάννη έγραψε το 37-50, όμως οι Αμερικανοί με τον Ουάιτ να σκοράρει έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 37-54. Τα σουτ της Εθνικής μας έφτασαν στα 15/53…

Με τρίποντο του Σλούκα η Εθνική μας μείωσε σε 42-56, όμως οι ΗΠΑ έκαναν το 42-61. Πρίντεζης, Μάντζαρης μείωσαν σε 48-61 και ο Καλάθης έριξε τη διαφορά στους 11 (50-61) σε ένα 8-0 για την Ελλάδα. Ο ίδιος έγραψε το 52-63, αλλά στο 37’ ο Μίτσελ έβαλε τρίποντο – μαχαιριά για το 52-66, και δεν υπήρχε χρόνος για την Εθνική μας ώστε να κάνει την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-25, 54-37, 69-53.