Τους… ξέρανε ο Μποχωρίδης!

από Αντώνης Γκάτζιος

Ο ΑΡΗΣ νίκησε τον ΠΑΟΚ και την ανετοιμότητά του! Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πήρε το ντέρμπι στην παράταση με… και ξεκίνησε "με το δεξί" στην Basket League.

Ο ΑΡΗΣ πήρε δικαιότατα τη νίκη, έχοντας φτάσει τη διαφορά και στους 14 πόντους. Το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο ματς οφείλεται περισσότερο στο ότι οι “κιτρινόμαυροι” δεν είχαν προπονήσεις στα πόδια τους, ως σύνολο, και κάποια στιγμή αποσυντονίστηκαν στην άμυνα. Όμως η προσωπικότητα των παικτών του Μαρκόπουλου μίλησε σε κρίσιμα σημεία. Ο Μποχωρίδης “εκτέλεσε” τον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα και στο τέλος, ο Ντραγκίτσεβιτς έκανε μεγάλο ματς και οι Μόρις, Σλαφτσάκης “μίλησαν” σε κρίσιμα σημεία.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με Τάλτον, Μποχωρίδη, Μόρις, Μιλόσεβιτς και Ντραγκίτσεβιτς. Δύο γρήγορα καλάθια του τελευταίου έγραψαν το 4-4, όμως ο Μαυροβούνιος χρεώθηκε με δύο γρήγορα φάουλ και αποχώρησε. Ο Μποχωρίδης με έξι πόντους έβαλε μπροστά τον ΑΡΗ με 12-10, όμως δύο αμυντικές αδράνειες έφεραν δύο τρίποντα του Μαργαρίτη για το 12-16. Το δεκάλεπτο έληξε στο 14-16 με βολές του Γκετσεβίτσιους.

Το ξέσπασμα του Μποχωρίδη

Ο Σλαφτσάκης με πέντε σερί πόντους ξανάβαλε τον ΑΡΗ μπροστά (21-20) και ο Ντραγκίτσεβιτς έγραψε το 23-20 στο 14′, φτάνοντας τους 6 πόντους. Ο Γκετσεβίτσιους με “βόμβα” τριών πόντων έφτασε τους 7 πόντους και ανέβασε το προβάδισμα του ΑΡΗ στους 6 (26-20) στο 15′. Οι “κιτρινόμαυροι” ολοκλήρωσαν ένα σερί 10-0 για το 28-20, κρατώντας για περίπου 4 λεπτά τον αντίπαλο χωρίς πόντο και αν ήταν πιο εύστοχοι στις βολές θα είχαν μεγαλύτερο προβάδισμα.

Ο Σλαφτσάκης έκανε μεγάλο ματς και έγραψε το 31-22 στο 17΄’, φτάνοντας τους 8 πόντους. Τόσους έφτασε και ο Κποχωρίδης για το 33-22. Ο ΑΡΗΣ πίεσε σε όλο το γήπεδο και ο 11ος πόντος του Μποχωρίδη εκτόξευσε τη διαφορά στους 14 (36-22). Ο αρχηγός του ΑΡΗ έφτασε τους 8 σερί πόντους (και 14 συνολικά) για το 39-26, πριν το 39-28 του ημιχρόνου.

Άμυνα και βολές

Μόρις και Τάλτον “απέκρουσαν” την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ που εκδηλώθηκε με δύο τρίποντα του Σμιθ και μετέτρεψαν το 41-34 σε 46-36. Η εκατέρωθεν αστοχία έφερε το 47-38 του 25′. Ο Μιλόσεβιτς με τρίποντο έκανε το 50-40. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 50-44 στο 27′ με τον Σμιθ να φτάνει τους 14 πόντους. Ο ΑΡΗΣ είχε κολλήσει επιθετικά και συνέχισε να είναι άστοχος στις βολές και το 30′ βρήκε το σκορ στο 52-48. Ένα κακό δεκάλεπτο για τον ΑΡΗ, ο οποίος σημείωσε μόλις 13 πόντους και δέχτηκε 20, ενώ είχε χάσει ήδη 11 βολές (11/22).

Ο Μόρις πέτυχε καλάθι – ανάσα για τον ΑΡΗ (54-50) και ο Μποχωρίδης με τρίποντο έγραψε το 57-52. Ο Μόρις απάντησε στο τρίποντο του Τσόχλα για το 59-55, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 59-59 στο 34′. Το τρίποντο του Μόρις που έφτασε τους 11 πόντους έδωσε ανάσα στον ΑΡΗ (62-59) και ο Ντραγκίτσεβιτς έκανε το 64-59. Ο ίδιος σε πικ εντ ρολ με τον Μποχωρίδη κράτησε τον ΑΡΗ στους 5 πόντους (66-61) και ο Μαυροβούνιος με τον ίδιο τρόπο έγραψε τον 6ο σερί πόντο του για το 68-61.

Ξανάβαλε τον ΠΑΟΚ στο ματς και παράταση

Ο Μόρις έκανε εκπληκτικό κόψιμο στα 1′.40”, όμως ο Σμιθ μείωσε σε 68-63. Ο Αμερικανός του ΑΡΗ κόπηκε και ο Σαρικόπουλος με καλάθι και φάουλ στα 1.07” έκανε το 68-65. Αστόχησε στη βολή αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν το ριμπάουντ, όμως ο Μαργαρίτης αστόχησε σε τρίποντο. Στα 26” ο Μόρις αστόχησε επίσης και στα 15.7” ο Σμιθ μείωσε στον πόντο (68-67).

Ο Γκετσεβίτσιους με βολές στα 14.3” έκανε το 70-67, όμως ο Μιλόσεβιτς δεν έκανε φάουλ στον Σμιθ ο οποίος με τρίποντο έστειλε το ματς στην παράταση (70-70), αφού στο τέλος ο Βόσνιος ήταν άστοχος στο σουτ που επιχείρησε.

Η παράταση

Το τρίποντο του Γκετσεβίτσιους στο 42′ έγραψε το 75-72 αλλά οι φιλοξενούμενοι εκ νέου ισοφάρισαν (75-75). Ο Ντραγκίτσεβιτς ήταν ψύχραιμος στις βολές (77-75), όμως ο Σμιθ με πέντε σερί πόντους έκανε το 77-80. Μποχωρίδης και Γκετσεβίτασιους αστόχησαν σε τρίποντα και ο Ντραγκίτσεβιτς είχε 1/2 βολές για το 78-80. Οι διαιτητές δεν έδωσαν καταφανέστατο φάουλ υπέρ του Ντραγκίτσεβιτς, όμως ο Μποχωρίδης έκλεψε. Του έγινε αντιαθλητικό φάουλ το οποίο δόθηκε απλό και στα 42” ισοφάρισε σε 80-80. Ο Ντραγκίτσεβιτς έκλεψε την μπάλα και στα 31” έγραψε το 82-80.

Στα 25” ο Μαργαρίτης ισοφάρισε 82-82 και στα 2.7” ο Μποχωρίδης κέρδισε φάουλ. Έβαλε την πώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη αλλά πήρε το ριμπάουντ ο ίδιος και έκανε το 85-82, δίνοντας τη νίκη στον ΑΡΗ.

Τα δεκάλεπτα:14-16, 39-28, 52-48, 70-70 (κ.δ.), 85-82.