Πλέον, έχει λύσεις…

από Αντώνης Γκάτζιος

Αν κάτι έλειπε από τον περσινό ΑΡΗ, ήταν η ποιότητα. Και η ευχέρεια να βγαίνουν διαφορετικοί πρωταγωνιστές, όχι μόνο σε κάθε αγώνα ξεχωριστά, αλλά και μέσα στο ίδιο παιχνίδι.

Μέσα στην ανετοιμότητά του, ο ΑΡΗΣ έδειξε χθες κόντρα στον ΠΑΟΚ ότι φέτος έχει τους παίκτες για να κάνει το παραπάνω και να προβληματίζει κάθε αντίπαλο. Τι συνέβη στο ντέρμπι;

* Ο Ντραγκίτσεβιτς ξεκίνησε με τέσσερις γρήγορους πόντους πριν βγει με δύο επίσης γρήγορα φάουλ.

* Ο Σλαφτσάκης στη δεύτερη περίοδο έβαλε οκτώ πόντους και ο ΑΡΗΣ πήγε στο +9 (31-22).

* Μέσα σε λίγα λεπτά, ερχόμενος από τον πάγκο, ο Γκετσεβίτσιους έφτασε τους 7 πόντους.

* Ο Μποχωρίδης πέτυχε 8 σερί πόντους, φτάνοντας τους 14, για το 39-26.

* Στην τέταρτη περίοδο ο Μόρις πέτυχε 7 σερί πόντους και έγραψε το 62-59.

* Στη συνέχεια ο Ντραγκίτσεβιτς έβαλε έξι συνεχόμενους πόντους για το 68-61.

* Στο τέλος της παράτασης ο Μποχωρίδης έβαλε5 από τους 7 τελευταίους πόντους του ΑΡΗ για να κρίνει το ματς.

Τι σημαίνουν τα παραπάνω; Ότι ο ΑΡΗΣ έχει πλέον λύσεις και στο επιθετικό κομμάτι. Διαθέτει πάίκτες που μπορούν να «βγουν μπροστά» και να αλλάξουν το ρου μιας αναμέτρησης. Όταν «δεθεί» η ομάδα, αυτό αναμένεται να γίνει πιο σαφές…