Εκανε "δώρο" την πρόκριση

από Αντώνης Γκάτζιος

Ο ΑΡΗΣ κρατούσε τη νίκη στα χέρια του και κόντρα στον Ηρακλή, αυτήν τη φορά όμως, σε αντίθεση με το ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ, την άφησε να του γλιστρήσει από τα χέρια.

Η ήττα με 63-64 σήμανε τον αποκλεισμό της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου από τη συνέχεια του Κυπέλλου. Και ήρθε αναπάντεχα, βάσει της εξέλιξης του αγώνα, αφού στο 33’ ο ΑΡΗΣ είχε διαφορά 10 πόντων (54-44) και στα 56’’ πριν το τέλος, ήταν μπροστά με 5 πόντους (61-56). Όμως πλήρωσε την κούραση, από την ελλιπή προετοιμασία και την έλλειψη καθαρού μυαλού και επέτρεψε στον Ηρακλή να «κλέψει» τη νίκη – πρόκριση.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε ιδανικά και με 5 πόντους του Μποχωρίδη και 4 του Ντραγκίτσεβιτς προηγήθηκε με 9-2. Στη συνέχεια «κόλλησε» και το δεκάλεπτο έληξε στο 14-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με τον Μποχωρίδη να συνεχίζει να σκοράρει (9π.), αλλά και τους Γκετσεβίτσιους, Ντραγκίτσεβιτς να φτάνουν τους 8 πόντους, έκλεισε το ημίχρονο στο 34-27.

Μετά το 38-35 του 24’, ο ΑΡΗΣ έκανε ένα μίνι ξέσπασμα και με τον Ντραγκίτσεβιτς να σκοράρει όπως θέλει (16π.) πήρε διαφορά 8 πόντων (49-41 στο 30’). Όλα έδειχναν ιδανικά μέχρι το 33’, με τη διαφορά στους 10 πόντους (54-44). Εκεί ο Ηρακλής άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά και ο ΑΡΗΣ ξανακόλλησε επιθετικά, από τη σκληρή άμυνα των φιλοξενούμενων. Οι τελευταίοι μείωσαν σε 54-51 και 57-56. Ο Μποχωρίδης πέτυχε κρίσιμο καλάθι στα 1’.34’’ για το 59-56 και στα 56.6’’ ο Γκάγκιτς έκανε το 61-56 και έδειξε να «καθαρίζει» το ματς.

Ο Χάνλαν μείωσε με βολές (61-58) και στα 21’’ ο Μποχωρίδης αστόχησε και στις δύο που εκτέλεσε. Στα 12.4’’ πάλι ο Χάνλαν έφερε το ματς στον πόντο (61-60) και στα 11.8’’ ο Μποχωρίδης ήταν ψύχραιμος, για το 63-60. Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν πάλι φάουλ για να αποσοβήσουν το τρίποντο και ο Χάνλαν ήταν αλάνθαστος (63-62).

Ο Τάλτον έκανε λάθος στην επαναφορά, ο Σούλερ έκλεψε και στα 3.7’’ ο Χάνλαν πάλι με βολές έγραψε το 63-64. Ο Μποχωρίδης, αν και υπήρχαν 3.7’’, έκανε μπέιζμπολ πάσα, η οποία μετά από παρεμβολή πολλών χεριών, έφτασε στον Μόρις, το σουτ του οποίου, όμως, κόπηκε.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 34-27, 49-41, 63-64.