Βουλιάζει…

από Αντώνης Γκάτζιος

Ο ΑΡΗΣ είχε τις ευκαιρίες να πάρει τη νίκη από τον Κολοσσό Ρόδου, όμως τις πέταξε στα σκουπίδια και σε συνδυασμό με τα… φαλτσοσφυρίγματα, γνώρισε την 5η σερί ήττα του στην Basket League, με 85-87 στη δεύτερη παράταση, με αποτέλεσμα να βρίσκεται από νωρίς σε δεινή θέση.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου προηγήθηκε με 68-62 στο 37′, με 77-74 στην πρώτη παράταση και με 85-82 στη δεύτερη, όμως δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και ο Κολοσσός δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, έχοντας και την εύνοια των διαιτητών σε κρίσιμες φάσεις. Ο ΑΡΗΣ βρίσκεται στο 1-5, με 5 σερί ήττες στο πρωτάθλημα, έχοντας μπροστά του Ήφαιστο εκτός, Περιστέρι εντός και Ρέθυμνο εκτός

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά και με καλή άμυνα, αλλά και όντας αποτελεσματικός από τα 6.75, προηγήθηκε γρήγορα με 8-2. Όμως η απάντηση του Κολοσσού ήταν άμεση και με τον Κρομά να σκοράρει αφειδώς, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 8-14 κάνοντας ένα σερί 0-12. Οι Ροδίτες κράτησαν το προβάδισμα με τον Κρομά να φτάνει τους 11 πόντους (13-18), όμως ο ΑΡΗΣ Απάντησε με Ένα σερί 6-0 Και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 19-18.

Οι γηπεδούχοι έγραψαν το 21-18, όμως με τον Μπρέιζελτον να εκτελεί, ο Κολοσσός έκανε σερί 0-9 και ξαναπέρασε με 21-27, αφού εκμεταλλευόταν κάθε αμυντική αδράνεια του ΑΡΗ και τις κακές επιλογές του τελευταίου στην επίθεση, με την άμυνα των «θαλασσί» να κλείνει προς τα μέσα και να δίνει τρίποντα στον Μιλόσεβιτς. Ο Μόρις με προσωπικές ενέργειες μείωσε σε 27-29, όμως οι Ροδίτες απάντησαν με σερί 0-5 και ανέβασαν τη διαφορά στους 7 πόντους (27-34), πριν το 29-36 του ημιχρόνου που βρήκε τον ΑΡΗ να μετρά 10/31 σουτ.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με τον Ντραγκίτσεβιτς να εκτελεί από κοντά και μείωσε σε 33-36. Ο Μόρις με εντυπωσιακό κάρφωμα μείωσε στο καλάθι (35-37). Ο Αμερικανός έδωσε μεγάλη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και φτάνοντας τους 11 πόντους έβαλε τον ΑΡΗ μπροστά με 43-42 στο 25’. Ο Τζάκσον με πέντε σερί πόντους ξανάβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 45-49, πριν το 49-50 του 30’.

Ο Σλαφτσάκης πέτυχε 5 σερί πόντους για τον ΑΡΗ στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου για το 54-50. Γκετσεβίτσιους και Γκάγκιτς κράτησαν τους γηπεδούχους μπροστά με 59-53. Ο Μόρις και ο Τάλτον πέτυχαν 6 κρίσιμους πόντους για το 65-58 του ΑΡΗ στο 35′. Οι “θαλασσί” απάντησαν με ένα 0-4 για το 65-62 στα 3′.35” πριν από το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έκαναν λάθη στην επίθεση και ο Κολοσσός έμεινε ζωντανός μειώνοντας σε 68-66 στσ 1′.45” πριν από το τέλος.

Ο Ντραγκίτσεβιτς έγραψε το 70-66 αλλά ακολούθησε ένα γρήγορο 0-5 για το 70-71. Ο Μαυροβούνιος ευστόχησε μόνο σε μία βολή, ο Φλιώνης αστόχησε μετά από επιθετικό ριμπάουντ και στη λήξη ο Μπρέιζελτον βρήκε σίδερο για να πάει το ματς στην παράταση.

Ο Γκετσεβίτσιους είχε 4/4 βολές (75-74). Ο Κολοσσός είχε 1/6 βολές, όμως ο ΑΡΗΣ πετούσε στα σκουπίδια τις ευκαιρίες που του δίνονταν για να καθαρίσει το ματς.Ο Σλαφτσάκης αστόχησε και ο Μπρέιζελτον στα 8.9” πριν τη λήξη ισοφαρίζοντας σε 77-77. Ο Μιλόσεβιτς αστόχησε και ο αγώνας οδηγήθηκε στη δεύτερη παράταση.

Ο Μπρέιζελτον πέτυχε 5 σερί πόντους για το 79-82, όμως ο ΑΡΗΣ με τέσσερις σερί πόντους του Τάλτον πέρασε με 84-82. Ο Αγκμπελέσε μείωσε σε 85-84 και ο Τζάκσον πέτυχε τρίποντο – μαχαιριά πάνω στον Σλαφτσάκη στα 11” για το 85-87. Στην τελευταία επίθεση ο Ντραγκίτσεβιτς δεν κατάφερε να σκοράρει απέναντι στον Αγκμπελέσε, με τους «κιτρινόμαυρους» να ζητούν φάουλ, και ο ΑΡΗΣ γνώρισε ακόμα μία ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 29-36, 49-50, 71-71 (κ.δ.), 77-77 (1η παρ.), 85-87.