Πάλεψε, αλλά λύγισε (92-79)

από Αντώνης Γκάτζιος

Ο ΑΡΗΣ πάλεψε στο "Νίκος Γκάλης" της Αθήνας κόντρα στην ΑΕΚ, γύρισε αρκετές φορές το ματς, όμως δεν κατάφερε να περιορίσει τους γηπεδούχους αμυντικά και γνώρισε την ήττα με 92-79, στο ντεμπούτο του Σάββα Καμπερίδη στον πάγκο του.

Ο ΑΡΗΣ είχε σε μεγάλη μέρα τον Βλάντομιρ Ντραγκίτσεβιτς ο οποίος έφτασε μια ανάσα από το τριπλ νταμπλ (21 πόντοι, 10 ριμπαουντ, 9 ασίστ) και με 17 πόντους τον Κεν Μπράουν, ενώ διψήφιοι ήταν οι Γκετσεβίτσιους και Μιλόσεβιτς. Η ομάδα του Καμπερίδη μέτρησε 11/22 τρίποντα και 16/29 δίποντα, όμως δεν κατάφερε να περιορίσει το μακρινό σουτ της ΑΕΚ, η οποία είχε 12/28 τρίποντα και τον Γκίκα να πετυχαίνει 15 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Καμπερίδης ξεκίνησε τον αγώνα με τη συνηθισμένη για τον ΑΡΗ πεντάδα, των Φλιώνη, Μποχωρίδη, Μόρις, Μιλόσεβιτς και Ντραγκίτσεβιτς. Μετά το αρχικό 0-2 η ΑΕΚ προηγήθηκε με 8-3. Με Γκετσεβίτσιους και Μιλόσεβιτς ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 12-6 σε 12-12. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί επιθετικά και έγραψαν το 19-14, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η ΑΕΚ σκόραρε με ευχέρεια και έφτασε στο 30-15 με επιμέρους 11-1 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Με πέντε σερί πόντους του Μπράουν ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 32-20 στο 15′ και ο Μιλόσεβιτς έγραψε το 32-24. Γκετσεβίτσιους και Ντραγκίτσεβιτς μείωσαν ακόμα περισσότερο, σε 34-28, στο 16′, με επιμέρους 4-13. Ο Λιθουανός με «βόμβα» μείωσε στο 34-31 και ο Μποχωρίδης με νέο τρίποντο έγραψε το 38-36. Το ημίχρονο έληξε στο 40-38, με τον ΑΡΗ να μετρά επιμέρους 10-23 μετά το 30-15 των γηπεδούχων.

Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τον Ντραγκίτσεβιτς να μετρά 7 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ και τους Γκετσεβίτσιους, Μπράουν να μετρούν από 8 πόντους.

Ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 44-38 σε 44-43 και με το δεύτερο σερί τρίποντο του Γκετσεβίτσιους που έφτασε τους 14 πόντους, ισοφάρισε σε 46-46. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν συνεχόμενα λάθη και η ΑΕΚ έκανε το 56-48 με σερί 8-0, στο 26′. Ο Ντραγκίτσεβιτς με τέσσερις σερί πόντους κράτησε τον ΑΡΗ (58-52) αλλά με τρίποντα των Γκίκα, Χρυσικόπουλου οι γηπεδούχοι έγραψαν το 64-52. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 66-54.

Η ΑΕΚ με 5 σερί πόντους του Χρυσικόπουλου έκανε το 71-54. Με πέντε σερί πόντους του Μόρις ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 73-59 και με τρίποντο του Μιλόσεβιτς κατέβασε τη διαφορά στους 11 (75-64).  Ο Μπράουν… πήρε φωτιά και με τρία τρίποντα μείωσε σε 78-73. Δύο τρίποντα των Λάνγκφορντ, Γκίκα έκαναν το 84-73 και ο τελευταίος έκανε το 87-75 στο 38′ καθαρίζοντας τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 40-38, 66-54, 92-79.