Δεκάλεπτο – "φωτιά", νίκη – ανάσα

από Αντώνης Γκάτζιος

Χάρη σε ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο και παρά τη χαλάρωσή του στα μέσα της τέταρτης περιόδου, ο ΑΡΗΣ κέρδισε το Λαύριο με 81-70 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Για ένα ημίχρονο ο αγώνας ήταν ντέρμπι, όμως χάρη σε ένα 26-12 στην 3η περίοδο ο ΑΡΗΣ πήρε διαφορά 20 πόντων. Στην τέταρτη περίοδο οι «κιτρινόμαυροι» χαλάρωσαν, και το +24 έγινε +8, όμως με τρίποντα των Μπράουν, Μιλόσεβιτς ο ΑΡΗΣ ξανανέβασε τη διαφορά και έφτασε στη νίκη.

Ο Μποχωρίδης ήταν ο κορυφαίος με 20 πόντους και ο Μπράουν ο παίκτης – «κλειδί», αφού πέτυχε 10 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο δίνοντας λύσεις σε κρίσιμα σημεία.

Ο Καμπερίδης ξεκίνησε με τους Φλιώνη, Μποχωρίδη, Γκετσεβίτσιους, Μιλόσεβιτς και Ντραγκίτσεβιτς. Ο ΑΡΗΣ «τάισε» τον Ντραγκίτσεβιτς ο οποίος πέτυχε τέσσερις γρήγορους πόντους. Μετά το 7-9, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 7-0 με ξέσπασμα του Μποχωρίδη για το 14-9, όμως ο Λαύριο ισοφάρισε γρήγορα σε 14-14. Ο Μπράουν με τρίποντο έγραψε το 21-18 του δεκαλέπτου, με τον Μποχωρίδη να μετρά 7 πόντους και τον Ντραγκίτσεβιτς 6.

Ο ΑΡΗΣ έγραψε το 23-20, όμως το Λαύριο βρήκε το δρόμο προς το καλάθι και πέτασε με 23-25. Στα μισά της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι, προξενώντας ρήγματα στην άμυνα του ΑΡΗ, έκαναν το 26-29. Με ένα γρήγορο 5-0 ο ΑΡΗΣ έκανε το 31-29. Φιτζπάτρικ και Μποχωρίδης έκαναν ένα 5-0 για τον ΑΡΗ ο οποίος ξέφυγε 36-31, σκορ με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με 4 πόντους του Μιλόσεβιτς προηγήθηκε 40-31. Μποχωρίδης και Γκετσεβίτσιους έκαναν το 46-33 και ο Ντραγκίτσεβιτς έφτασε το ματς στο +15 (48-33) μόλις στο 22′, με ένα επιμέρους 12-2 των “κιτρινόμαυρων” στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Με τον Μποχωρίδη να φτάνει τους 17 πόντους, οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 17 πόντων γράφοντας το 54-37 στο 27′. Τέσσερις πόντοι του Μόρις έφτασαν τον ΑΡΗ στο +20 (60-40), πριν το 62-43 της τρίτης περιόδου.

Με τον Σερέλη να αποβάλλεται από τους διαιτητές και τον Μπράουν να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους, ο ΑΡΗΣ έφτασε στο 67-43. Οι “κιτρινόμαυροι” χαλάρωσαν και μέσα σε ένα λεπτό το Λαύριο έκανε σερί 0-8 μειώνοντας σε 67-51 και αναγκάζοντας τον Καμπερίδη να πάρει τάιμ άουτ.

Το Λαύριο μείωσε ακόμα περισσότερο την ώρα που ο ΑΡΗΣ είχε αποσυντονιστεί εντελώς επιθετικά αλλά και αμυντικά. Το 67-56 έγινε 70-56 με τρίποντο του Μόρις, όμως οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Άλμαν έγραψαν το 70-62 στο 36′. Στην κρίσιμη στιγμή ΑΡΗΣ βρήκε λύσεις έξω από τα 6.75 και με τρίποντα των Μιλόσεβιτς, Μπράουν αλλά και ένα καλάθι του Ντραγκίτσεβιτς έγραψε το 78-64, μη δίνοντας στο Λαύριο το δικαίωμα να ελπίζει σε νέα ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 36-31, 62-43, 81-70.