Κακό ξεκίνημα και αμυντική αδυναμία έφεραν την ήττα

από Αντώνης Γκάτζιος

Ο ΑΡΗΣ πλήρωσε το τραγικό ξεκίνημά του και την αδυναμία του να περιορίσει τα επιθετικά ατού του Προμηθέα και γνώρισε την ήττα στην Πάτρα με 95-79, μένοντας στην ουρά της βαθμολογίας.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν τελείως παθητικοί στο ξεκίνημα και το 28-12 των γηπεδούχων τους έδωσε σαφές προβάδισμα μέχρι το τέλος. Ο ΑΡΗΣ μείωσε μέχρι και τους 7 πόντους, όμως οι Αχαιοί σκόραραν όπως ήθελαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έφτασαν άνετα στη νίκη.

Για τον ΑΡΗ ο Τζέιλεν Μόρις πέτυχε 19 πόντους και ο Κεν Μπράουν 15 στο πρώτο μέρος και 17 συνολικά. Πλην Σλαφτσάκη οι υπόλοιποι παίκτες ήταν σε κακή μέρα, με τον Ντραγκίτσεβιτς να εκνευρίζεται γρήγορα και να κάνει το ένα φάουλ μετά το άλλο πριν αποβληθεί…

Ο Καμπερίδης ξεκίνησε τον αγώνα με την πεντάδα του προηγούμενου ματς, κόντρα στο Λαύριο, ήτοι τους Φλιώνη, Μποχωρίδη, Γκετσεβίτσιους, Μιλόσεβιτς, Ντραγκίσεβιτς. Με τους Έλις και Φίλερ να σκοράρουν ο Προμηθέας ξεκίνησε με 5-0. Ο Ντραγκίτσεβιτς κράτησε με 4 πόντους τον ΑΡΗ (7-4) αλλά ο Έλις έφτασε τους 6 πόντους για το 9-4 στο 4’. Με τρίποντο του Κατσίβελη οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 14-4 στο 5’. Ο Λίποβι έκανε το 17-4  με τους γηπεδούχους να σκοράρουν και τον ΑΡΗ να έχει μηδέν φάουλ.

Ο Σλαφτσάκης μείωσε σε 17-6. Οι Αχαιοί έκαναν το 21-6 πριν το τρίποντο του Μπράουν (21-9). Ο ΑΡΗΣ παρέπαιε και ο Προμηθέας έκανε το 25-9 και το 28-12. Ο Μπράουν με πέντε σερί πόντους μείωσε σε 28-17, πριν το 30-17 του 10’, που βρήκε τους γηπεδούχους να μετρούν 6/9 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 9 ασίστ.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε με 4-0 το δεύτερο δεκάλεπτο (34-17). Με πέντε σερί πόντους του Μόρις ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 36-24 στο 13’ και ο Μπράουν με το 12ο πόντο του έριξε τη διαφορά στους 10 (36-26). Ο Μπράουν ήταν ασταμάτητος και με τρίποντο έγραψε το 38-29 φτάνοντας τους 15 πόντους. Μόρις και Μποχωρίδης μείωσαν σε 41-33 στο 16’, όμως οι γηπεδούχοι εκτελούσαν έξω από τα 6.75 (46-33). Ο ΑΡΗΣ μείωσε εκ νέου σε 46-37, πριν το 49-39 του ημιχρόνου. Η προσπάθεια του ΑΡΗ να μειώσει περισσότερο σκόνταψε στα 7επιθετικά ριμπάουντ και τα 8/15 τρίποντα των Αχαιών.

Οι Αχαιοί ξεκίνησαν με 4-0 και το τρίτο δεκάλεπτο (53-39) αλλά Μποχωρίδης, Γκετσεβίτσιους μείωσαν σε 53-43. Ο Ντραγκίτσεβιτς με καλάθι και φάουλ έκανε το 53-46 αλλά ο Ρόμπινσον με 6 σερί πόντους έκανε το 59-46 στο 24’ και ο Λίποβι ολοκλήρωσε ένα 8-0 (61-46). Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να κρατηθεί (63-50) και με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 63-53 στο 27’. Τα λάθη του ΑΡΗ έφεραν το 69-55. Ο Φιτζπάτρικ με τρίποντο μείωσε σε 69-58, πριν το 71-58 του 30’, με τον Προμηθέα να μετρά 9/11 δίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι ξανάφτασαν στο +17 (77-60) στο 33’. Ο Μόρις με τρίποντο μείωσε σε 79-65 αλλά ο Προμηθέας κράτησε τη διαφορά (84-67 στο 36’). Ο αγώνας κύλησε έτσι μέχρι το τέλος (89-74 στο 38’), ο Σάββας Καμπερίδης έριξε στο παρκέ τους πιτσιρικάδες και ο Προμηθέας έφτασε άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 49-39, 72-58, 95-79