Αφύλακτη διάβαση και τα σύννεφα πυκνώνουν

Με μία άμυνα που έμπαζε σαν καράβι με ανοιχτά παράθυρα σε ωκεανό, ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε στην Πυλαία από τον Π.Α.Ο.Κ. με 101-84 και έμεινε ξανά μόνος τελευταίος στη βαθμολογία της Basket league, με τα σύννεφα του υποβιβασμού να πυκνώνουν όλο και περισσότερο..

Οι 32 πόντοι του δεκαλέπτου, οι 57 του ημιχρόνου και οι 78 του 30’ τα λένε όλα για τον ΑΡΗ, τα μετόπισθεν του οποίου ήταν ανοιχτή διάβαση και επέτρεψαν στο δίδυμο Σμιθ – Σόρτερ να θυμίσει το αντίστοιχο των Λίλαρντ – ΜακΚόλουμ των Μπλέιζερς.

Παίκτες σαν τους Γκετσεβίτσιους, Μόρις, ήταν σε άλλο γήπεδο. Όσο σκόραρε, ο ΑΡΗΣ έμεινε σχετικά κοντά (70-63), όμως με δεδομένη την άμυνα – χωνί, οι παίκτες του παρέδωσαν πνεύμα και επιθετικά, την ώρα που οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν όπως ήθελαν.

Ο Καμπερίδης ξεκίνησε τη γνωστή πεντάδα, με τους Φλιώνη, Μποχωρίδη, Γκετσεβίτσιους, Μιλόσεβτς και Ντραγκίτσεβιτς. Ο ΑΡΗΣ είχε προβλήματα στην άμυνα στο ξεκίνημα, αλλά χτύπησε κοντά στο καλάθι με Μιλόσεβιτς και Ντραγκίτσεβιτς και μετέτρεψε το 10-5 σε 10-11 στο 3’.30’’, με τους δύο ψηλούς να μετρούν 5 και 6 πόντους αντίστοιχα.

Ο Μιλόσεβιτς χρεώθηκε γρήγορα με 2 φάουλ, όμως ο Ντραγκίτσεβιτς συνέχισε να σκοράρει για το 12-13. Όμως ο Σόρτερ έκανε ό,τι ήθελε τον Γκετσεβίτσιους και με 8 σερί πόντους έγραψε το 20-15 στο 6’. Οι γηπεδούχοι σκόραραν αφειδώς και ο Ντραγκίτσεβιτς φτάνοντας τους 10 πόντους προσπαθούσε να κρατήσει τον ΑΡΗ (22-18). Όμως τη σκυτάλη πήρε ο Σμιθ για το 27-18 στο 8’, με την άμυνα του ΑΡΗ να μοιάζει με αφύλακτη διάβαση. Ο Μπόμπι Μπράουν με τρίποντο από τα 9 μέτρα έκανε το 32-22, πριν το 32-24 του δεκαλέπτου.

Ο Κεν Μπράουν μείωσε σε 32-27 και ο Σλαφτσάκης ακόμα περισσότερο σε 33-29, ενώ ο ίδιος έγραψε το 35-31 στο 13’. Οι «κιτρινόμαυροι» έφθειραν τους γηπεδούχους και μείωσαν σε 37-35 και ο Ντραγκίτσεβιτς έκανε το 39-37 στο 15’. Ο Μπόμπι Μπράουν με πέντε πόντους έκανε το 44-37 , πριν ο ΑΡΗΣ μειώσει σε 44-40 και με τρίποντο του Μπράουν (12π.) φτάσει στον πόντο (44-43). Ντραγκίτσεβιτς και Μποχωρίδης έχασαν δύο λέι απ που θα έβαζαν τους «κιτρινόμαυρους» μπροστά και οι γηπεδούχοι έκαναν το 57-45 εν ριπή οφθαλμού, πριν το 57-47 του ημιχρόνου. Ο ΑΡΗΣ σε δύο λεπτά δέχτηκε 13 πόντους κι αυτό τα έλεγε όλα, όπως όλα τα έλεγαν τα 12/15 δίποντα και τα 8/17 τρίποντα του Π.Α.Ο.Κ.

Η άμυνα του ΑΡΗ έμπαζε από παντού και ο Σμιθ με 5 πόντους έκανε το 62-47, ενώ ο Σόρτερ έγραψε το 65-49. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 65-57 με ένα γρήγορο σερί 0-8, στο 24’. Ο Γκετσεβίτσιους με το δεύτερο τρίποντό του έκανε το 67-60 στο 25’ και ο Μιλόσεβιτς με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 70-63. Όμως το αμυντικό πρόβλημα του ΑΡΗ ήταν άλυτο και οι γηπεδούχοι έκαναν το 78-63 με σερί 8-0, σκορ με το οποίο έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και η διαφορά έφτασε γρήγορα στους 20 πόντους (83-63). Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 83-68 αλλά γρήγορα έγινε το 88-68 και το 91-70, στο 34’.30’’. Οι γηπεδούχοι όταν δε σκόραραν έπαιρναν επιθετικά ριμπάουντ και το ματς πήγε έτσι ως το τέλος, για να έρθει η 11η ήττα σε 14 ματς για τον ΑΡΗ.

Τα δεκάλεπτα: 32-24, 57-47, 78-63, 101-84.