Ξαναμπήκε σε "μαύρη τρύπα"

από Αντώνης Γκάτζιος

Ένας πολύ κακός ΑΡΗΣ παρουσίασε το γνωστό πρόσωπό του εκτός έδρας. Γνώρισε πολύ επίπονη ήττα στο «Σοφία Μπεφόν» από τον Ιωνικό Νικαίας με 72-65 και ξανάβαλε εαυτόν σε μία στενωπό, από την οποία πρέπει να προσπαθήσει πολύ για να βγει.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν κακοί στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, κυρίως στο επιθετικό κομμάτι όπου μόνο ο Μπράουν απειλούσε σταθερά, ενώ στην άμυνα άφησαν ρολίστες όπως ο Δημάκος και ο Σακελλαρίου να χαρίσουν τη νίκη στον Ιωνικό. Την ίδια ώρα, το τρίο Καρακατσούνη, Μπήτη, Διαμαντή «καθάρισε» τον ΑΡΗ ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, με φάουλ – εφευρέσεις στον Μπράουν που είχε πάρει φωτιά.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με τη γνωστή πεντάδα των Φλιώνη, Μποχωρίδη, Μόρις, Μιλόσεβιτς και Ντραγκίτσεβιτς. Αμφότερες οι ομάδες ήταν κακές επιθετικά (2-2 στο 3’.30’’) την ώρα που ο ΑΡΗΣ δεν μπορούσε να περάσει την μπάλα στον Ντραγκίτσεβιτς. Στα μισά της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 4-4 και ο Μιλόσεβιτς έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον ΑΡΗ (4-6). Ντραγκίτσεβιτς και Μποχωρίδης έκαναν το 7-10 και ο αρχηγός των «κιτρινόμαυρων» το 10-12. Η πρώτη περίοδος έληξε στο 14-14 με Μποχωρίδη και Ντραγκίτσεβιτς να μετρούν από έξι πόντους

Ο Ιωνικός ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με πέντε σερί πόντους του Κάλαχαν (19-14). Το αντιαθλητικό του Ντραγκίτσεβιτς και ένα τρίποντο του Δημάκου έφεραν το 24-14 στο 13’, την ώρα που ο ΑΡΗΣ δε σκόραρε με τίποτα. Ακολούθησε νέο αντιαθλητικό από τον Σλαφτσάκη για το 26-14. Ο Μπράουν με κάρφωμα και φάουλ έδωσε μια ανάσα στον ΑΡΗ (26-17) στο 15’. Ο ίδιος με τρεις βολές έκανε το 29-20. Ο Σλαφτσάκης μείωσε σε 29-23 και ο Μόρις με τρίποντο έκανε το 29-26 για το σερί 0-9 του ΑΡΗ. Ο Μιλόσεβιτς έκανε το 31-28 στο 18’ και ο Μόρις με κάρφωμα το 31-30. Με δύο τρίποντα του Μπράουν ο ΑΡΗΣ έκλεισε το ημίχρονο στο 34-36, με τον Αμερικανπό να φτάνει τους 12 πόντους σε 14 λεπτά και την ομάδα να σκοράρει 22 πόντους μέσα σε ένα πεντάλεπτο!

Ο Μπράουν ξεκίνησε με τρίποντο και το δεύτερο μέρος και ο Ντραγκίτσεβιτς σκόραρε για το 36-41. Οι διαιτητές εφηύραν δύο φάουλ του Μπράουν. Ο Μποχωρίδης έγραψε το 42-45 και το 45-47, ενώ ο Σλαφτσάκης με βολές έκανε το 45-49. Οι διαιτητές δε σφύριζαν τίποτα στην άμυνα του Ιωνικού, αντίθετα συνέχισαν να φορτώνουν τον ΑΡΗ με φάουλ και οι γηπεδούχοι πέρασαν με 50-49. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με βολές του Τζόουνς σε νεκρό χρόνο για το 53-50.

Ο Μπράουν με τρίποντο μείωσε σε 56-53 αλλά οι γηπεδούχοι έγραψαν το 61-54. Ο Ντραγκίτσεβιτς έκανε το 63-57 αλλά ο Δημάκος με τον 19ο πόντο του ανέβασε τη διαφορά στους 9 (66-57). Ο ΑΡΗΣ κόλλησε και πάλι στην επίθεση και ο Σακελλαρίου έκανε το 68-58. Ο Μπράουν μείωσε σε 68-62 και ο Μποχωρίδης σε 68-64 στα 1’.52’’. Όμως ο Σλαφτσάκης αστόχησε και ο Σακελλαρίου πέτυχε καλάθι για το 70-64. Ο Ντραγκίτσεβιτς στα 49’’ έχασε βολή (70-65) και το επιθετικό ριμπάουντ του Σακελλαρίου στα 22’’ «καθάρισε» το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 34-36, 53-50, 72-65.