Μεγάλη ψυχή, μεγάλη ανατροπή, μεγάλη νίκη (81-75)

από Αντώνης Γκάτζιος

Σπουδαία νίκη, η οποία ήρθε με μία μεγάλη ανατροπή στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο, πέτυχε ο ΑΡΗΣ επί του Ηρακλή με 81-75, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κουίντον ΝτεΚόζι.

Οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν την ανατροπή από το -11 της τρίτης περιόδου και με μεγάλα σουτ και εντυπωσιακή άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο (20-9) έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη επί ενός ποιοτικού αντιπάλου. Ο ΝτεΚόζι έκανε το καλύτερο παιχνίδι του μακράν του δεύτερου με 20 πόντους ενώ καθοριστικοί ήταν οι Σλαφτσάκης, Κουζέλογλου, Χαριτόπουλος και Φλιώνης, την ώρα που ο Λιτλ πέτυχε μεγάλα καλάθια.

Το ξεκίνημα του Άρη ήταν εντυπωσιακό. Με πρωταγωνιστές τους ΝτεΚόζι, Τσάλμερς και εντυπωσιακή άμυνα, οι γηπεδούχοι έκαναν γρήγορα το 7-0 και με τον Μιλόσεβιτς να μετρά πέντε σερί πόντους, έφτασε στο 14-0. Ο Ηρακλής αντέδρασε και με μπροστάρη τον Μπόουλιν, αλλά και μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα που οδήγησε σε λάθη τοξ ΑΡΗ, ροκάνισε τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 22-22, πριν το 24-22 της πρώτης περιόδου.

Ο ΑΡΗΣ έκανε νέο ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ολοκληρώνοντας; Ένα σερί 9-0 και με τον Χαριτόπουλο να δίνει πολλές λύσεις, οι «κιτρινόμαυροι» έφερε το σκορ στο 31-22. Με τρίποντο του Σχίζα ο Ηρακλής μείωσε σε 33-27 και με τους Τσίλντρες, Καββαδά και σκοράρουν ισοφάρισε σε 37-37 και πέρασε με 38-44, πριν το καλάθι του Μιλόσεβιτς που έγραψε το 40-44 του ημιχρόνου.

Σχίζας και Μπόουλιν με τρίποντα έκαναν το 42-50. Ο Τσάλμερς σκόραρε, όμως ο Σούλερ έκανε συνεχόμενα λάθη και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν με διαφορά 12 πόντων (46-58) στο 26’. Με συνεχιζόμενη ευστοχία από τα 6.75 ο Ηρακλής έμεινε σε διψήφια επίπεδα (55-66), όμως ο Διαμαντής Σλαφτσάκης με έξι σερί πόντους και ένα τρίποντο σχεδόν από το κέντρο στη λήξη της τρίτης περιόδου, μείωσε σε 61-66 στο 30’.

Ο ΑΡΗΣ εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ που του έδωσε το τρίποντο του Σλαφτσάκη και ισοφάρισε σε 69-69. Ο Χάνλαν έγραψε το 69-73 αλλά με ένα 5-0 με τους Λιτλ και ΝτεΚόζι ο ΑΡΗΣ κατάφερε να περάσει με 74-73 στα 2΄.23΄΄ πριν από τη λήξη. ΝτεΚόζι και Κουζέλογλου έκαναν το 76-73 και ένα τεράστιο τρίποντο του ΝτεΚόζι έγραψε το 79-73 ολοκληρώνοντας ένα σερί 10-0. Ο Χάνλαν μείωσε σε 79-75 στα 27.5’’ αλλά οι 2/4 βολές του Φλιώνη ήταν αρκετές για να δώσουν τη νίκη στον ΑΡΗ.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 40-44, 61-66, 81-75.