Δεν τους προλάβαινε

από Αντώνης Γκάτζιος

Ο ΑΡΗΣ γνώρισε βαριά ήττα στο Λαύριο με 92-71 και είδε το σερί των δύο νικών να διακόπτεται.

Για τους «κιτρινόμαυρους» όλα χάθηκαν στη δεύτερη περίοδο. Εκεί που οι γηπεδούχοι, σκοράροντας όπως ήθελαν, μετέτρεψαν το 26-24 σε 53-32. Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε μέχρι τους 14, αλλά απλά… δεν προλάβαινε το Λαύριο, το οποίο με φρενήρη ρυθμό και μεγάλη ευστοχία δεν του επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι. Το Λαύριο είχε 14/22 τρίποντα (!) και διέκοπτε κάθε προσπάθεια του ΑΡΗ να επιστρέψει. Συν αυτώ, μέτρησε και 20/33 δίποντα.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σταμάτη, Σούλερ, ΝτεΚόζι, Μιλόσεβιτς και Ντραγκίτσεβιτς. Οι “κιτρινόμαυροι” ξεκίνησαν άσχημα σε άμυνα και επίθεση και το Λαύριο προηγήθηκε με 6-0. Ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 8-1 σε 10-6 αλλά γρήγορα έγινε το 14-6. Με τις αλλαγές των Φλιώνη, Σλαφτσάκη ο ΑΡΗΣ έσφιξε την άμυνά του. ΝτεΚόζι,  Μιλόσεβιτς και Σλαφτσάκης μείωσαν σε 14-12 στο 7’ και ο εξαιρετικός Μιλόσεβιτς (8π.) έκανε το 19-18.  Το δεκάλεπτο έληξε στο 22-18 αφού ο Τσάλμερς ήταν άστοχος σε βολές…

Κουζέλογλου και Τσάλμερς μείωσαν σε 26-24 στο 13’ αλλά οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντα έγραψαν το 32-24.  Το Λαύριο συνέχισε να “βομβαρδίζει” έξω από τα 6.75 με τον Κόζι (έβαλε… τετράποντο) και έφτασε στο 36-26. Ο ίδιος έκανε το 41-30 με 4/4 τρίποντα. Το Λαύριο σκόραρε όπως ήθελε και έφτασε στο 48-32. Ο ΑΡΗΣ πελαγοδρομούσε και το ημίχρονο έκλεισε στο 53-32. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο έκανε επιμέρους 31-14 και έκλεισε το πρώτο μισό με 13/21 δίποντα και 7/10 τρίποντα, ενώ ο ΑΡΗΣ είχε ήδη 12 λάθη!

Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 53-37 με Φλιώνη και Ντραγκίτσεβιτς αλλά οι γηπεδούχοι σκόραραν όπως ήθελαν και έφτασαν στο 61-38. Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να αντιδράσει και με επτά σερί πόντους του Κουζέλογλου μείωσε σε 61-47 στο 27’, με σερί 0-9.  Ο Κουζέλογλου έφτασε τους 11 σερί πόντους (66-51 αλλά το Λαύριο συνέχισε να σκοράρει και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 68-51.

Με τέσσερις σερί πόντους του Σλαφτσάκη ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 71-55 και με τρίποντο του Λιτλ σε 73-59, όμως ο Μαστρογιαννόπουλος τα έβαζε… από το σπίτι του, το Λαύριο έφτασε τα 12/18 τρίποντα και η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 20 (79-59) στο 33’. Ντραγκίτσεβιτς και Μιλόσεβιτς μείωσαν σε 79-64 στο 35’ και ο Τσάλμερς έκανε το 80-66. Ο Κόζι το ξανάβαλε από το… σπίτι του, ο Κάρτερ τον μιμήθηκε και χρόνος για ανατροπή δεν υπήρχε.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 53-32, 68-51, 92-71.