Άνετα ο Παναθηναϊκός το Περιστέρι (vid)

από Αντώνης Γκάτζιος

Την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη φετινή Basket League, πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός. Οι "πράσινοι" επιβλήθηκαν στην έδρα τους με 76-57 του Περιστερίου για την 7η αγωνιστική της λίγκας.

Μετά από ένα ημίχρονο που οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, οι γηπεδούχοι βρήκαν καλύτερο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και έχτισαν διαφορά ασφαλείας.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 36-31, 56-42, 76-57.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 8 (4/6 δίποντα), Παπαπέτρου 11 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φόστερ 9 (1), Γουάιτ 2, Σαντ-Ρος 2 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μακ 3 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μποχωρίδης 3 (1), Κασελάκης 5 (1), Καλαϊτζάκης, Νέντοβιτς 11 (3/5 τρίποντα), Μήτογλου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπέντιλ 15 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 2, ΜακΛίν 8 (2/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τζόουνς 3, Γκρέι 8 (1/4 τρίποντα), Χάροου 9 (2/3 τρίποντα), Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 5 (2/8 σουτ), Μπουρούσης 5 (0/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαλούστρος 6, Καράμπελας 3 (1), Κρόκετ 6