Το πρώτο διπλό ήταν παλικαρίσιο! (84-88)

από Αντώνης Γκάτζιος

Ο ΑΡΗΣ πήρε μία παλικαρίσια νίκη στη Λάρισα με84-88, κόντρα σε όλα τα προβλήματα!

Ήταν το πρώτο διπλό της ομάδας για φέτος και συνολικά μετά από 23 μήνες! Για να έρθει, η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη χρειάστηκε να ξεπεράσει τα προβλήματα με την απουσία του Μιλόσεβιτς και την αποχώρηση του Ντραγκίτσεβιτς, να κάνουν κατάθεση ψυχής όλοι οι παίκτες της ομάδας και στο τέλος να μπουν μεγάλα σουτ από τους Σταμάτη και Τσάλμερς, ο οποίος έκανε και το κλέψιμο του αγώνα στα 10’’ πριν το τέλος.  Σούλερ και Τσάλμερς ήταν καθοριστικοί στη σημαντική νίκη του ΑΡΗ.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Τσάλμερς, Σούλερ, ΝτεΚόζι, Κουζέλογλου, Ντραγκίσεβιτς. Ο τελευταίος με τέσσερις πόντους έγραψε το 0-4 και ο ΝτεΚόζι μετά από κλέψιμο το 0-6. Ο Τσάλμερς με καλάθι και φάουλ έγραψε το 0-9. ΝτεΚόζι και Ντραγκίτσεβιτς έκαναν το 3-13. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 15-18 με τον Ρας να φτάνει τους 11 πόντους. Ο Ντραγκίτσεβιτς έφτασε από την πλευρά του τους 11 για το 19-23 και το δεκάλεπτο έληξε στο 21-23.

Η Λάρισα πέρασε με 31-25 με σερί 10-0, σε ακόμα ένα «νεκρό» διάστημα για τον ΑΡΗ. Ο Τσάλμερς έδωσε ανάσα με τρίποντο (31-28) και ο ΝτεΚόζι μείωσε στον πόντο (31-30). Οι Θεσσαλοί απάντησαν με δύο τρίποντα (37-30) στο 15’. Ο Σλαφτσάκης με καλάθι και φάουλ έδωσε ανάσα (37-33) αλλά το αμυντικό πρόβλημα συνεχιζόταν και ο Παπαδάκης ανενόχλητος έκανε το 40-33. Ο Μπράουν με νέο τρίποντο έκανε το 47-40 και ο Τσάλμερς (8π.) έκανε το τρίτο φάουλ του. Το ημίχρονο έληξε 47-42 με τον 5ο πόντο του Σλαφτσάκη και τους γηπεδούχους να μετρούν 9/11 δίποντα και 7/17 τρίποντα, αλλά και 11 ριμπάπουντ (20-9) παραπάνω από τον ΑΡΗ, ο οποίος χτύπησε κοντά στο καλάθι με 15/24 δίποντα, όμως είχε και πάλι μεγάλα προβλήματα στην άμυνα.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ο Ντραγκίτσεβιτς αποχώρησε, αφού το πόδι του πρήστηκε. Σούλερ και Σλαφτσάκης μείωσαν σε 51-48 και ο τελευταίος κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ κάνοντας το 51-50. Ο Σούλερ με δύο σερί τρίποντα ισοφάρισε σε 56-56 και με βολές έφτασε τους 8 σερί πόντους για το 56-58. Ο Ρας έφτασε στα 3 φάουλ στο 26’ και ο Κουζέλογλου με τρίποντο έκανε το 59-61. Ο Σούλερ έφτασε τους 13 πόντους στην 3η περίοδο για το 65-64 αλλά η Λάρισα πέτυχε τέταρτο σερί τρίποντο για το 68-64. Το 30’ βρήκε το σκορ στο 68-66.

Η Λάρισα ξεκίνησε με ένα γρήγορο 6-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο (74-66) και ο ΣΟύλερ έφτασε τα 4 φάουλ. Κουζέλογλου και Σλαφτσάκης μείωσαν σε 75-70 αλλά ο ΑΡΗΣ έφτασε νωρίς τα 4 ομαδικά φάουλ (στο 33’). Ο Σούλερ (16π.) με τρίποντο έκανε το 75-73 και ο Σλαφτσάκης το 75-74 με σερί 0-8. Ο ΑΡΗΣ έχασε δύο ευκαιρίες για να περάσει μπροστά και η Λάρισα έκανε το 80-76. Ο Τσάλμερς είχε 2/2 βολές στο 37’ (80-78) και ο Μπράουν τον μιμήθηκε (82-78). Σούλερ και Κουζέλογλου ισοφάρισαν σε 82-82 και ο Σταμάτης έκανε κλέψιμο και πέτυχε τρίποντο στα 1’.05’’ για το 82-85!

ΟΙ Μπράουν αστόχησε και ο Τσάλμερς με βόμβα έκανε στα 24’’ το 82-88! Ο Μπέρι έκανε καλάθι και φάουλ, η Λάρισα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, όμως ο Τσάλμερς έκανε το κλέψιμο του αγώνα στα 10’’. Έχασε τις βολές αλλά η Λάρισα αστόχησε και ο ΑΡΗΣ πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 47-42, 68-66, 84-88.