"Πάρτι" της Ζαλγκίρις, έκανε ό,τι ήθελε την Φενέρ (highlights)

Μια τρομακτική Ζαλγκίρις έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στη Φενερμπαχτσέ (99-62) για τη 15η αγωνιστική της Euroleague και έφτασε στο 8-7, με την τουρκική ομάδα να πέφτει στο 5-10.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και πήραν το προβάδισμα (8-2) στα πρώτα πέντε λεπτά του ματς και έφτασαν γρήγορα στο +17 (24-7), με το οποίο έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο.

Η Ζαλγκίρις έφτασε τη διαφορά στο +24 στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου (35-11) με τρίποντα των Γκριγκόνις, Ρούμπιτ και Χέιζ, με τη Φενέρ να μειώνει στους 20 πόντους στο ημίχρονο (51-31).

Οι Λιθουανοί ήταν ασταμάτητοι και στην τρίτη περίοδο και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην τουρκική ομάδα. Η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 37 πόντους (77-40) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 81-47.

Στην τελευταία (και διαδικαστική) περίοδο, οι γηπεδούχοι έκαναν απλά συντήρηση δυνάμεων και έφτασαν σε μια πολύ άνετη νίκη με 99-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-7, 51-31, 81-47, 99-62

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 6, Μπλάζεβιτς, Λεκαβίτσιους 8 (2 ασίστ), Χέιζ 8 (5 ριμπάουντ), Γιανκούνας 2, Λουκοσιούνας 3, Μιλάκνις 11 (3/6 τρίποντα), Γκέμπεν 9 ( 3/4 δίποντα), Ρούμπιτ 18 (6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 8, Γκριγκόνις 12 (3/3 δίποντα, 7 ασίστ), Λοβέρν 8 (6 ριμπάουντ)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Χάμιλτον , Μπράουν 2, Βέστερμαν 8, Μαχμούτογλου 2, Μπιμπέροβιτς 1, Ντε Κολό 14 (4/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ) Πιέρ 10 (3 ριμπάουντ), Μπάρτελ 4, Έντι 12 (3/5 δίποντα;, 2/3 τρίποντα), Ντίξον 4, Ντουβερίογλου , Ουλανόβας 2