Ξύπνησε αργά και ηττήθηκε (71-84)

από Αντώνης Γκάτζιος

Ο ΑΡΗΣ πέταξε 25 λεπτά αγώνα, ξύπνησε αργά και γνώρισε την ήττα από το Περιστέρι με 71-84, στο φινάλε του πρώτου γύρου της Basket League.

Ήταν η τέταρτη σερί ήττα για τους «κιττρινόμαυρους», οι οποίοι πλήρωσαν την κάλκιστη εμφάνισή τους για ένα ημίχρονο… και κάτι. Το Περιστέρι έφτασε να προηγείται με 26 πόντους στο 23’.  Ο ΑΡΗΣ έκανε μεγάλη αντεπίθεση και μείωσε στους 6 πόντους, όμως ο Καράμπελας απέτρεψε κάθε προσπάθεια για την ολική ανατροπή.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με τους Τσάλμερς, Σούλερ, ΝτεΚόζι, Κουζέλογλου, Χαριτόπουλο. Όμως οι γηπεδούχοι ήταν κακοί επιθετικά και το Περιστέρι με ευστοχία από μακριά προηγήθηκε με 0-8 στο 3’. Ο ΑΡΗΣ συνήλθε κάπως και μείωσε σε 10-16, όμως αυτό ήταν παρωδικό και οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-7 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 10-23

Ο ΑΡΗΣ άρχισε τη δεύτερη περίοδο με ένα γρήγορο 5-0 και μείωσε σε 15-23, όμως το Περιστέρι είχε τις απαντήσεις. Οι γηπεδούχοι ήταν κακοί επιθετικά και ο αντίπαλος έφτασε στο 16-29 στο 14’, με τους «κιτρινόμαυρους» να μ βρίσκουν λύσεις ούτε στην επίθεση ούτε στην άμυνα. Η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (18-35), όμως ΝτεΚόζι και Κουζέλογλου με δύο γρήγορα τρίποντα μείωσαν σε 24-35. Όμως η άμυνα του ΑΡΗ δεν είχε απάντηση στην ποιότητα του Περιστερίου, το οποίο διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (28-40) και παρότι οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν κάποιες λύσεις στην επίθεση, έκλεισε το ημίχρονο στο 35-46 με τον Καράμπελα να προκαλεί μεγάλα ρήγματα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το Περιστέρι ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 11/13 δίποντα, 7/13 τρίποντα και 15 ασίστ, ενώ ο ΑΡΗΣ είχε 12/29 σουτ και 5/10 βολές.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως; Το πρώτο. Ο ΑΡΗΣ ήταν… σε άλλο γήπεδο και το Περιστέρι ξεκίνησε με 0-11 και προηγήθηκε με 35-57. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στους 26 πόντους (35-61), πριν δύο τρίποντα των Σταμάτη, Τσάλμερς ροκανίσουν κάπως τη διαφορά στο 25’ (41-61). Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και μείωσε σε 51-65, με συνολικό επιμέρους 16-4. Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και με τρίποντα των Χαριτόπουλου, Τσάλμερς το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 57-67.

Ο ΑΡΗΣ συνέχισε τη μεγάλη προσπάθεια για την αντεπίθεση. Με τρίποντα των Λιτλ, Τσάλμερς έριξε τη διαφορά στους 6 πόντους (66-72) αλά ο Καράμπελας έκανε πράγματα και θαύματα. Με πέντε δικούς του πόντους και ένα καλάθι του ΜακΛιν το Περιστέρι έφτασε στους 11 πόντους (69-80), στα 3’.17’’ πριν από το τέλος. Ο Μιλόσεβιτς έχανε τρίποντα συνεχώς και ο ΜακΛιν έγραψε το 69-82 στα 1’.46’’ πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα:  10-23, 35-46, 57-67, 71-84.