Το ξέσπασμα του ΑΡΗ (77-48)

από Αντώνης Γκάτζιος

Ο ΑΡΗΣ ήθελε πολύ το ματς με το Μεσολόγγι και το έδειξε. Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη συνέτριψε τους νεοφώτιστους με 77-48 και επέστρεψαν στις νίκες μετά από πέντε σερί ήττες, καλύπτοντας άνετα και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Ο ΑΡΗΣ δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στους φιλοξενούμενους. Με πάθος και εξαιρετική άμυνα, τους προκάλεσε… ασφυξία και όντας αποτελεσματικός επιθετικά τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι, δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη, φτάνοντας τη διαφορά και στους 32 πόντους. Ο Κουζέλογλου ήταν κυρίαρχος στη ρακέτα, ο ΝτεΚόζι βοήθησε πολύ, ενώ ο Σταμάτης “βομβάρδιζε” έξω από τα 6.75. Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή των Ντραγκίτσεβιτς, Μιλόσεβιτς οι οποίοι βοήθησαν στο πρώτο μέρος.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Τσάλμερς, Σούλερ, ΝτεΚόζι, Κουζέλογλου, Χαριτόπουλο. Το Μεσολόγγι προηγήθηκε με 4-7 αλλά ο κυρίαρχος στη ρακέτα Κουζέλογλου και ο ΝτεΚόζι έβαλαν τον ΑΡΗ μπροστά με 10-9. Ο Αμερικανός με τον πέμπτο συνεχόμενο πόντο του έκανε το 13-9. Ο Κουζέλογλου ξαναπήρε τη σκυτάλη και με πέντε σερί πόντους έκανε το 18-11, φτάνοντας τους 10 με άλλους 8 από τον ΝτεΚόζι! Το δεκάλεπτο έληξε στο 19-13 με τον ΑΡΗ να κυριαρχεί και στα ριμπάουντ (5 επιθετικά).

Ο ΑΡΗΣ χτύπησε κοντά στο καλάθι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με τέσσερις πόντους του Μιλόσσβιτς και δύο του Ντραγκίτσεβιτς έκανε ένα γρήγορο 6-0 για το 25-13. Ο Μαυροβούνιος και ο ΝτεΚόζι (11π.) έγραψαν το 32-19 στο 14’. Ο Γκότσερ έφτασε τους 9 πόντους και μείωσε σε 32-23, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και έξω από τα 6.75 και έφτασαν τη διαφορά στους 17 πόντους (42-25). Ο ΑΡΗΣ έχασε κάπως το ρυθμό του στην επίθεση αλλά μα την καλή άμυνα κράτησε τη διαφορά (42-27), πριν το 42-29 του ημιχρόνου.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε… σαν ταύρος σε υαλοπωλείο στο δεύτερο μέρος και σε λιγότερο από τρία λεπτά, έκανε ένα σερί 10-0, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 23 πόντους (52-29). Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +26 (56-30) με τον Τσάλμερς να φτάνει τους 7 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και το Μεσολόγγι να μη σκοράρει ούτε… με αίτηση. Σταμάτης και ΝτεΚόζι έγραψαν το 62-35 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με νέο τρίποντο του Σταμάτη για το 65-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η αποτελεσματικότητα του ΑΡΗ έπεσε αλλά η άμυνά του κρατούσε στο μηδέν τους φιλοξενούμενους (68-38). Τα τρίποντα του Μιλόσεβιτς και του Λιτλ έγραψαν το 74-42 και η νίκη ήρθε διά περιπάτου για τον ΑΡΗ.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 42-29, 65-38, 77-48.