Επιστροφή στις νίκες με σούπερ Γιάννη (vid)

από Αντώνης Γκάτζιος

Ήταν πολλές οι πέντε ήττες στη σειρά για τους Μπακς. Έτσι με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια επέστρεψαν στις νίκες. Επικράτησαν 98-85 των Θάντερ ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 17-13.

Ο Έλληνας άσος σταμάτησε στους 29 πόντους με 19 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε περίπου 35 λεπτά αγώνα και επανέφερε το χαμόγελο στις τάξεις της ομάδας του Μιλγουόκι που ελπίζει να έχει ανάλογη συνέχεια στα επόμενα ματς του πρωταθλήματος.

Οι Μπακς δεν ξεκίνησαν καλά το ματς. Ήταν απογοητευτικοί στην πρώτη περίοδο, αλλά σιγά-σιγά με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να περνάει στο παρκέ και να δίνει πολλή ενέργεια, τον Γιάννη να συνεχίζει την κυριαρχία του και στις δύο ρακέτες και τους άλλους παίκτες να ανεβάζουν την απόδοσή τους και να βρίσκουν ευκολότερα το δρόμο προς το καλάθι κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Θάντερ και να περάσουν μπροστά στο σκορ και να φτάσουν στην επικράτηση.

Από τα άλλα ματς ξεχωρίζει η πρώτη ήττα των Τζαζ των οποίων το σερί σταμάτησε στις 9 νίκες. Υπεύθυνοι για αυτό ήταν οι Λέοναρντ και Τζορτζ οι οποίοι επέστρεψαν στη δράση και με 29 και 15 πόντους αντίστοιχα οδήγησαν στην επικράτηση 116-112 των Κλίπερς επί των Μορμόνων.

Ο Μίτσελ ήταν και πάλι εξαιρετικός, πετυχαίνοντας 35 πόντους με πολλά τρίποντα στο τέλος του αγώνα, την στιγμή που ο Μπογκντάνοβιτς είχε 23. Οι Τζαζ «ξύπνησαν» στην τρίτη περίοδο, κάλυψαν τη διαφορά που είχαν πάρει οι Κλίπερς και έκαναν τον αγώνα ντέρμπι. Στην τελευταία περίοδο όμως η ομάδα του Λος Άντζελες πήρε και πάλι μια μικρή διαφορά με ένα σερί 13-2 και τελικά έφτασε στην νίκη, καταφέρνοντας να μην επηρεαστεί από την ευστοχία του Μίτσελ έξω από τη γραμμή των τριών πόντων.