Άμυνα από ατσάλι και άνετη νίκη (70-52)

από Αντώνης Γκάτζιος

Χάρη στην ατσάλινη άμυνά του, ο ΑΡΗΣ κέρδισε εύκολα τη Λάρισα με 70-52 και κατέκτησε την 5η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη έκανε το 2-0 επί των Θεσσαλών και πήρε σαφές προβάδισμα για να αποφύγει τις περιπέτειες. Ο ΑΡΗΣ έπαιξε υποδειγματική άμυνα και είναι χαρακτηριστικό ότι μετά τους 22 πόντους της πρώτης περιόδου, δέχτηκε μόλις 30 στα υπόλοιπα 30’ της αναμέτρησης. Θα μπορούσε να έχει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά αν ήταν σε καλύτερη μέρα επιθετικά, όμως με τέτοια άμυνα, δεν μπορούσε να απειληθεί από τη Λάρισα.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Φλιώνη, Τσάλμερς, ΝτεΚόζι, Κουζέλογλου, Ντραγκίτσεβιτς. Οι “κιτρινόμαυροι” ξεκίνησαν δυνατά και με τρίποντα των Κουζέλογλου, Φλιώνη αλλά και καλή άμυνα προηγήθηκαν με 8-2 στο 3’. Με νέο τρίποντο του Φλιώνη και βολές του Κουζέλογλου ο ΑΡΗΣ έγραψε το 13-7 στο 6’. ΝτεΚόζι και Τσάλμερς έκαναν ένα σερί 5-0 για το 18-9 του ΑΡΗ στο 7’. Ο Καμπερίδης ανακάτευε την τράπουλα για να κρατήσει φρέσκια την ομάδα του στην άμυνα. Όμως ο ΑΡΗΣ έχασε τη συγκέντρωσή του, έκανε συνεχόμενα λάθη και με τον Σμιθ να φτάνει τους 9 πόντους, η Λάρισα έκανε ένα σερί 0-11 για να περάσει με 18-20. Ντραγκίτσεβιτς και Τσάλμερς έδωσαν λύσεις για τους γηπεδούχους και το δεκάλεπτο έληξε στο 22-22.

Ο Ρας έγραψε το 24-26 αλλά ο ΑΡΗΣ, ποστάροντας με τον Μιλόσεβιτς που πέτυχε 6 πόντους και με τρίποντο του Σιδηροηλία, έκανε επιμέρους 9-3 και πέρασε με 33-29, ενώ ο Λιτλ με νέο τρίποντο έγραψε το 36-29. Ο ΑΡΗΣ έπαιζε εξαιρετική άμυνα και έφτασε στο +9 (38-29) με τον Ντραγκίτσεβιτς. Η πρόθεση των γηπεδούχων για να χτυπήσει κοντά στο καλάθι ήταν σαφής και αν ήταν πιο εύστοχοι στις βολές και απέφευγαν κάποια αβίαστα λάθη, θα μπορούσαν να έχουν μεγαλύτερη διαφορά από το +11 του ημιχρόνου. Με την άμυνά τους, πάντως, επέτρεψαν μόλις 7 πόντους στη Λάρισα στη δεύτερη περίοδο και τελείωσαν το ημίχρονο με επιμέρους 16-3.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με πολύ δυνατή άμυνα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Χτυπώντας κοντά στο καλάθι και με τον ΝτεΚόζι να ευστοχεί απ’ έξω, η ομάδα του Καμπερίδη έκανε ένα επιμέρους 9-4 για να φτάσει στο +16 (49-33), στα μισά της περιόδου. Η Λάρισα συνέχισε να πελαγοδρομεί απέναντι στην άμυνα του ΑΡΗ, ο οποίος με τον Ντραγκίτσεβιτς να φτάνει τους 10 και τον ΝτεΚόζι να τον μιμείται, έφτασε στο 56-33 στο 28’, πριν το 56-37 του 30’.

Η Λάρισα μείωσε σε 58-42 την ώρα που ο ΑΡΗΣ είχε μπλοκάρει επιθετικά. Ο Λιτλ έδωσε μια ανάσα (60-42). Οι Θεσσαλοί παρά τις πολλές βολές δεν μπορούσαν να σκοράρουν και οι Σλαφτσάκης, Κουζέλογλου ξανάδωσαν αέρα 20 πόντων στον ΑΡΗ (64-44) στο 36’. Ο Καμπερίδης έβαλε όλους τους παίκτες του και το ματς τελείωσε με την άνετη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-29, 56-37, 70-52.